Jaki kolor ścian wybrać do sypialni?
W sypialni spędzamy prawie połowę swojego życia. Ważne więc by była miejscem ciepłym, przytulnym, a jednocześnie – z charakterem. Szukasz pomysłu na oryginalny design? Zacznij od odpowiedniego doboru koloru ścian. Biały, żółty, błękitny? Oto przegląd kolorowych sypialni na każdy gust.
1. Jaki kolor ścian wybrać do sypialni? Biel.
Do klasycznej sypialni zwykle wybieramy kolor biały. Jest najlepszym lekarstwem na skołatane nerwy. Symbolizuje spokój, ład i harmonię. Poza tym optycznie powiększa przestrzeń. Wpisuje się w modny styl skandynawski.
Co umieścić w takiej sypialni oprócz łóżka? Żeby nie było nudno, na podłogę połóż wielobarwny dywan. Zasłony w okach powieś koloru białego, transparentne i zwiewne wpuszczają dużo światła do wnętrz. Warto w pokoju postawić doniczkę z dużym kwiatem przypominającym drzewo, przy którym symbolicznie również poczujemy się bezpiecznie. Dobrym patentem jest także zastosowanie drewnianej podłogi odmalowanej na biało.
2. Jaki kolor ścian wybrać do sypialni? Żółty.
Żółty kolor ścian w połączeniu z szarością był hitem zeszłego roku, ale przy tak pozytywnym wpływie żółci na naszą osobowość, nie warto rezygnować z tego koloru. Kolor żółty sprawia, że się otwieramy na innych. Jesteśmy bardziej pogodni i kreatywni. Mamy lepszą pamięć. Poprawia nam się humor. Co ciekawe kolor ten przyśpiesza metabolizm. Kolor żółty w sypialni rano będzie pobudzać nas do działania na cały nadchodzący dzień, niezależnie czy wybierzemy neonowy, kanarkowy czy odcień musztardowy. Ten ostatni sprawdzi się w stylu retro lub zadaje szyku klasycznym kompozycjom.
3. Jaki kolor ścian wybrać do sypialni? Błękitny.
Łagodny odcień błękitu zapewni nam subtelną aranżację salonu. Kolor błękitny to ukojenie po ciężkim dniu. Symbolizuje niebo, wodę. Kojarzy się ze świeżością i naturalnością. Napawa spokojem, wycisza i uspokaja. Z punktu widzenia aranżacji wnętrz, powiększa przestrzeń. Co do takich ścian dobrać? Delikatny i subtelny błękit w połączeniu z białymi dodatkami to najczęstszy wybór, i rzeczywiście jest on gustowny. Świetnie sprawdzają się też bezowe dodatki, typu lampa, stolik, fotel.
Jak pomalować ścianę, aby kolor był trwały?
Pomalowanie ścian wymaga precyzji, jednak jesteś w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić. Skorzystaj z naszych porad.
1. Zestaw potrzebnych przyborów: farba do ścian, wałki i pędzle, papier ścierny, folia i taśma malarska, kuweta, nóż, mieszadło, szczotka, szpachelka, ścierka
2. Przygotuj pokój do malowania. Zdemontuj gniazdka elektryczne i kontakty. Okna, drzwi, podłogę i grzejniki zabezpiecz taśmą i folią malarską. Odsuń meble od ścian. Zdejmij firanki i zasłony. Usuń klamki w drzwiach i zabezpiecz zamki. Na podłodze rozłóż farbę malarską, przyklejając jej brzegi do listwy przypodłogowej lub podłogi.
3. Obejrzyj ściany przed malowaniem i napraw ewentualne ubytki. Uszkodzone miejsca (pęknięcia, dziury, ukruszenia) zaszpachluj gotową masą Knauf Fill & Finish Light, a gdy wyschnie, wyszlifuj powierzchnię ściany drobnoziarnistym papierem ściennym. Ten punkt jest bardzo ważny. Nałożenie masy wymaga staranności i dokładności. Niezależnie jaki kolor wybierzesz, powierzchnia ścian musi być równa i gładka.
4. Kolejną ważną czynnością jest usunięcie ze ścian wszystkich zabrudzeń i plam. Wyczyść plamy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, który nie zawiera substancji nabłyszczających. Po wyschnięciu ścian możesz przejść do gruntowania, np. środkiem Knauf Universalgrund. Gdy ściany są czyste i pokryte farbą, można ten krok pominąć.
5. Jeżeli ściany mają kolor ciemniejszy od planowanego tylko o kilka tonów, wystarczy oczyszczoną ścianę pokryć przynajmniej dwoma warstwami docelowego koloru. Jeśli zmiana jest bardziej zdecydowana, malowanie farbą gruntującą stonuje kolor, który chcemy zamalować a jednocześnie wzmocni podłoże poprawiając przyczepność nowej, wierzchniej warstwy.
6. Czas na malowanie: do farby dolej ok. 40% wody i dokładnie wymieszaj.
7. Naroża zabezpiecz taśmą malarską. Malowanie rozpocznij od naroży i trudnodostępnych miejsc. Te miejsca maluj małym wałkiem, natomiast do malowania ścian używaj wałka dużego. Aby uniknąć smug, farbę należy nanosić ruchami góra-dół. Ruchy powinny być równoległe, a pasy farby muszą zachodzić na siebie.
8. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, czas na drugie malowanie. Tym razem w kierunku przeciwnym. W ten sposób dokładnie pokryjesz wszelkie smugi. Za pomocą małego wałka najpierw pomaluj naroża i trudnodostępne miejsca.
9. Do malowania ścian używaj dużego wałka na teleskopie. Zacznij od narożników i kieruj się od nich na prawo lub lewo. Ścianę pomaluj na całej jej wysokości.
10. Zaraz po zakończeniu malowania, ostrożnie odklej taśmę malarską i popraw za pomocą pędzla miejsca, w których była naklejona.
RADA: Aby uniknąć częstego mycia wałków, przechowuj je w szczelnym worku foliowym. Dzięki temu farba nie wyschnie na wałkach. Jeśli jednak malujesz ściany w długich odstępach czasu, wałki i pędzle musisz umyć i dokładnie wysuszyć przed kolejnym użyciem.
PORADNIK TECHNICZNY
NAPRAWA ŚCIAN
Gotowa masa szpachlowa Knauf Fill & Finish Light
GRUNTOWANIE
Środek gruntujący Knauf Universalgrund