x

Jaki kolor ścian wybrać do sypialni?

W sypialni spędzamy prawie połowę swojego życia. Ważne więc by była miejscem ciepłym, przytulnym, a jednocześnie – z charakterem. Szukasz pomysłu na oryginalny design? Zacznij od odpowiedniego doboru koloru ścian. Biały, żółty, błękitny? Oto przegląd kolorowych sypialni na każdy gust.

1. Jaki kolor ścian wybrać do sypialni? Biel.

shutterstock_290242253 (1)

Do klasycznej sypialni zwykle wybieramy kolor biały. Jest najlepszym lekarstwem na skołatane nerwy. Symbolizuje spokój, ład i harmonię. Poza tym optycznie powiększa przestrzeń. Wpisuje się w modny styl skandynawski.

Co umieścić w takiej sypialni oprócz łóżka? Żeby nie było nudno, na podłogę połóż wielobarwny dywan. Zasłony w okach powieś koloru białego, transparentne i zwiewne wpuszczają dużo światła do wnętrz. Warto w pokoju postawić doniczkę z dużym kwiatem przypominającym drzewo, przy którym symbolicznie również poczujemy się bezpiecznie. Dobrym patentem jest także zastosowanie drewnianej podłogi odmalowanej na biało.

2. Jaki kolor ścian wybrać do sypialni? Żółty.

shutterstock_219251374 (1)

Żółty kolor ścian w połączeniu z szarością był hitem zeszłego roku, ale przy tak pozytywnym wpływie żółci na naszą osobowość, nie warto rezygnować z tego koloru. Kolor żółty sprawia, że się otwieramy na innych. Jesteśmy bardziej pogodni i kreatywni. Mamy lepszą pamięć. Poprawia nam się humor. Co ciekawe kolor ten przyśpiesza metabolizm. Kolor żółty w sypialni rano będzie pobudzać nas do działania na cały nadchodzący dzień, niezależnie czy wybierzemy neonowy, kanarkowy czy odcień musztardowy. Ten ostatni sprawdzi się w stylu retro lub zadaje szyku klasycznym kompozycjom.

3. Jaki kolor ścian wybrać do sypialni? Błękitny.

shutterstock_175112426 (1)

Łagodny odcień błękitu zapewni nam subtelną aranżację salonu. Kolor błękitny to ukojenie po ciężkim dniu. Symbolizuje niebo, wodę. Kojarzy się ze świeżością i naturalnością. Napawa spokojem, wycisza i uspokaja. Z punktu widzenia aranżacji wnętrz, powiększa przestrzeń. Co do takich ścian dobrać? Delikatny i subtelny błękit w połączeniu z białymi dodatkami to najczęstszy wybór, i rzeczywiście jest on gustowny. Świetnie sprawdzają się też bezowe dodatki, typu lampa, stolik, fotel.
Jak pomalować ścianę, aby kolor był trwały?

Pomalowanie ścian wymaga precyzji, jednak jesteś w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić. Skorzystaj z naszych porad.

1. Zestaw potrzebnych przyborów: farba do ścian, wałki i pędzle, papier ścierny, folia i taśma malarska, kuweta, nóż, mieszadło, szczotka, szpachelka, ścierka

2. Przygotuj pokój do malowania. Zdemontuj gniazdka elektryczne i kontakty. Okna, drzwi, podłogę i grzejniki zabezpiecz taśmą i folią malarską. Odsuń meble od ścian. Zdejmij firanki i zasłony. Usuń klamki w drzwiach i zabezpiecz zamki. Na podłodze rozłóż farbę malarską, przyklejając jej brzegi do listwy przypodłogowej lub podłogi.

3. Obejrzyj ściany przed malowaniem i napraw ewentualne ubytki. Uszkodzone miejsca (pęknięcia, dziury, ukruszenia) zaszpachluj gotową masą Knauf Fill & Finish Light, a gdy wyschnie, wyszlifuj powierzchnię ściany drobnoziarnistym papierem ściennym. Ten punkt jest bardzo ważny. Nałożenie masy wymaga staranności i dokładności. Niezależnie jaki kolor wybierzesz, powierzchnia ścian musi być równa i gładka.

4. Kolejną ważną czynnością jest usunięcie ze ścian wszystkich zabrudzeń i plam. Wyczyść plamy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, który nie zawiera substancji nabłyszczających. Po wyschnięciu ścian możesz przejść do gruntowania, np. środkiem Knauf Universalgrund. Gdy ściany są czyste i pokryte farbą, można ten krok pominąć.

5. Jeżeli ściany mają kolor ciemniejszy od planowanego tylko o kilka tonów, wystarczy oczyszczoną ścianę pokryć przynajmniej dwoma warstwami docelowego koloru. Jeśli zmiana jest bardziej zdecydowana, malowanie farbą gruntującą stonuje kolor, który chcemy zamalować a jednocześnie wzmocni podłoże poprawiając przyczepność nowej, wierzchniej warstwy.

sypialnia1

6. Czas na malowanie: do farby dolej ok. 40% wody i dokładnie wymieszaj.

7. Naroża zabezpiecz taśmą malarską. Malowanie rozpocznij od naroży i trudnodostępnych miejsc. Te miejsca maluj małym wałkiem, natomiast do malowania ścian używaj wałka dużego. Aby uniknąć smug, farbę należy nanosić ruchami góra-dół. Ruchy powinny być równoległe, a pasy farby muszą zachodzić na siebie.

8. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, czas na drugie malowanie. Tym razem w kierunku przeciwnym. W ten sposób dokładnie pokryjesz wszelkie smugi. Za pomocą małego wałka najpierw pomaluj naroża i trudnodostępne miejsca.

9. Do malowania ścian używaj dużego wałka na teleskopie. Zacznij od narożników i kieruj się od nich na prawo lub lewo. Ścianę pomaluj na całej jej wysokości.

10. Zaraz po zakończeniu malowania, ostrożnie odklej taśmę malarską i popraw za pomocą pędzla miejsca, w których była naklejona.

RADA: Aby uniknąć częstego mycia wałków, przechowuj je w szczelnym worku foliowym. Dzięki temu farba nie wyschnie na wałkach. Jeśli jednak malujesz ściany w długich odstępach czasu, wałki i pędzle musisz umyć i dokładnie wysuszyć przed kolejnym użyciem.

PORADNIK TECHNICZNY

NAPRAWA ŚCIAN
Gotowa masa szpachlowa Knauf Fill & Finish Light

Fill&Finish

GRUNTOWANIE
Środek gruntujący Knauf Universalgrund

Universalgrund_kanister_10l_

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE