Styropian na ocieplenie podłogi
W nowoczesnym budownictwie coraz rzadziej projektuje się podpiwniczenia, a podłoga na gruncie jest jednocześnie podłogą kondygnacji mieszkalnej.
Taka przegroda pozostaje w stałym kontakcie z wilgocią i niskimi temperaturami gruntu. Warunkiem zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i energooszczędności budynku jest odpowiedni materiał termoizolacyjny, który zapobiegnie utracie energii cieplnej. Do termoizolacji podłóg z powodzeniem używa się styropianu EPS, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością i wytrzymałością mechaniczną. Konstrukcja podłogi jest narażona na obciążenia mechaniczne oraz różnice temperatur, dlatego stosowany styropian powinien być odpowiednio wytrzymały i stabilny wymiarowo.
Jaki styropian na ocieplenie podłogi?
Nieodpowiednio zaizolowana podłoga na gruncie może być źródłem od 15 do nawet 20% strat w całym bilansie energetycznym, dlatego dobierając rodzaj styropianu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λD). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Na rynku dostępne są płyty ze styropianu grafitowego o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nawet na poziomie λD≤0,031 W/(mK). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość układania cieńszych warstw.
Ponieważ podłoga jest poddawana obciążeniom użytkowym oraz dużym różnicom temperatur, warstwa termoizolacji musi jednocześnie cechować się odpowiednio wysoką wytrzymałością na naprężenia ściskające. Styropian do izolacji podłóg powinien posiadać przede wszystkim odpowiednią wytrzymałość na ściskanie CS(10). Zalecany poziom dla podłóg o standardowych obciążeniach to 80 kPa.