x

Kiedy nie należy montować płyt gipsowych?

Remont

Największym wrogiem płyt gipsowych jest wilgoć. Dlatego w momencie planowania remontu lub budowy ważne jest takie rozplanowanie prac i dostaw materiałów, by kartongips nie był przechowywany ani montowany w pomieszczeniach, w których przeprowadzane są roboty mokre.

Do takich należą niewątpliwie wszystkie wylewki podłogowe. Zdaniem wykonawców, w przeciętnych warunkach trzeba odczekać minimum 2 tygodnie, zanim pomieszczenie w którym zrobiona została nowa szlichta będzie się nadawało do przechowywania i montażu płyt gipsowych. Czym grozi niezastosowanie się do tej porady?

Zawilgocenie płyt powoduje, że nasiąknięty gips zmienia swoją objętość. Taka płyta przyklejona do ściany lub zamocowana na profilach (zobacz film instruktażowy)będzie jeszcze przez długi czas wysychać, co spowoduje jej kurczenie się. Jeżeli w tym czasie zostaną zaszpachlowane połączenia między  płytami może się okazać, że po kilku tygodniach na spoinach powstaną widoczne pękniecia.

Dlatego podstawową zasadą prawidłowego montażu suchej zabudowy jest robienie jej w pomieszczeniach suchych. To samo dotyczy sytuacji, gdy płyty są mocowane do ścian klejem gipsowym. Taka technologia powoduje, że płyta również wchłania pewną część wilgoci z “placków” zaprawy. W takiej sytuacji przed zaszpachlowaniem połączeń należy również odczekać, aż klej całkowicie wyschnie.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE