x

Komfort cieplny na poddaszu, czyli upał nam nie straszny

Odpowiednie ocieplenie poddasza użytkowego sprawia, że zimą panuje tam przyjemne ciepło, a latem nie wdziera się upał z zewnątrz. Jak zapewnić komfort cieplny na poddaszu? Omawiamy ocieplenie poddasza wełną mineralną.

Komfort cieplny na poddaszu jest wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniu nie jest ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Jest to szczególnie ważne na poddaszach użytkowych, gdzie mróz i upał mogą szczególnie doskwierać. Możemy tego uniknąć montując odpowiednią izolacją termiczną z wykorzystaniem wełny mineralnej, dzięki której utrzymamy optymalną temperaturę na poddaszu przez cały rok.

ciepło na poddaszu

Ocieplanie poddasza

Dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego na poddaszu

Dlaczego wełna mineralna? To proste – jest to materiał o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, a ponadto cechuje się lepszą szczelnością akustyczną od styropianu, co na poddaszu jest szczególnie istotne. Wybierając wełnę zarówno skutecznie ocieplimy poddasze, jak i ograniczymy hałasy z zewnątrz: zarówno te z otoczenia, jak i powstające w wyniku uderzania opadów atmosferycznych o powierzchnię dachu. Wybór odpowiedniej jakości wełny mineralnej Knauf Insulation, cechującej się doskonałymi parametrami cieplnymi, akustycznymi i przeciwpożarowymi, pozwoli uzyskać zamierzony efekt.

Zobacz także: Jak prawidłowo ocieplić poddasze?

Montaż wełny mineralnej

Do montażu izolacji z wełny mineralnej możemy wykorzystać materiały z systemu Homeseal firmy Knauf Insulation, w którego skład wchodzą membrany, folie, kołnierze uszczelniające, taśmy i masy uszczelniające.

Aby osiągnąć optymalną izolację poddasza, należy położyć dwie warstwy wełny mineralnej o zalecanej grubości od 20 do 30 cm. Warstwy układamy między krokwiami i pod nimi. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie przejść instalacyjnych czy kominowych przez połać dachu odpowiednimi taśmami. Następnie pomiędzy krokwiami układamy pierwszą warstwę wełny mineralnej, którą docinamy odpowiednimi nożami.

ciepło na poddaszu

Komfort cieplny na poddaszu – ocieplanie wełną mineralną

Kolejnym etapem jest przymocowanie systemu rusztu pod płyty gipsowo-kartonowe. W tym celu do krokwi przytwierdzamy wieszaki dystansowe, a następnie montujemy odpowiednio dobrane profile. Pomiędzy rusztowanie montujemy drugą warstwą wełny mineralnej, która ograniczy straty ciepła przez krokwie dachowe i zapewni lepszą izolację termiczną pomieszczenia. Następnie całość pokrywamy folią paroizolacyjną z 10–15-centymetrowym zakładem, wypuszczoną w pasie dolnym około 15 cm w dół na ściankę kolankową. Należy pamiętać o uszczelnieniu wszystkich połączeń folii taśmami izolacyjnymi oraz zabezpieczeniu połączeń folii ze ścianami. Zastosowanie folii paroizolacyjnej pozwoli zatrzymać parę wodną powstającą wewnątrz domu. Ostatnim krokiem jest montaż płyt g-k do stelażu i wykończenie poddasza. Oto przepis na komfort cieplny na poddaszu.

Zobacz także: Czy warto ocieplić poddasze?

Komfort na lata

Właściwe dopasowanie i montaż materiałów zapewnią minimalizację mostków liniowych i przenikania, tworząc właściwą izolację pomieszczeń poddaszowych. Zastosowanie odpowiedniej jakości wełny mineralnej i materiałów do jej montażu sprawi, że poddasze użytkowe stanie się komfortowe, a upały nie będą straszne jego użytkownikom.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE