x

Kominki do domów i mieszkań

Kominek w domu i mieszkaniu

Kominek grzeje, zdobi i pozwala cieszyć się na co dzień magicznym widokiem ognia. Podpowiadamy, jaki kominek będzie najlepszy do twojego wnętrza.

Kominki w domu

Kominek tradycyjny trzeba zaplanować już na etapie projektu. Jeżeli chcemy by ogrzewał cały dom musimy zlecić jego aranżację jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Natomiast biokominek czy kominek elektryczny możemy zainstalować w dowolnym momencie, nawet już po zakończeniu urządzania naszego wnętrza. Kominki w domach zazwyczaj podłączane są do komina. Jeżeli zdecydujemy się na kominek otwarty, z murowanym ceglanym paleniskiem, musimy pamiętać by stale pilnować ognia, gdyż strzelające iskry mogą wywołać W kominku otwartym zużywa się dużo drewna, a do wnętrza pomieszczenia trafia zaledwie 20 proc. energii. Ma więc on charakter bardziej dekoracyjny.

Kominek z wkładem również podłączany do komina. Wkład do kominka może być żeliwny lub stalowy. Nowym rozwiązaniem jest wkład do kominka z tzw. płaszczem wodnym, który podłącza się do centralnego ogrzewania. Jego korpus ma podwójne ścianki. Przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą, która nagrzewa się ciepłem z kominka i płynie do instalacji grzewczej.

Efektownie wyglądają wkłady kominkowe schowane za szkłem. Są też modele z zaokrąglonymi (panoramicznymi) szybami, które przekazują więcej ciepła (40-45 proc.) niż płaskie (20-25 proc.) i dają lepszy widok na ogień. Bardzo praktyczne są szyby samoczyszczące – od wewnętrznej strony pokryte przezroczystą warstwą metalu, od której odbija się ciepło, nie przenikając na zewnątrz. Droższe modele kominków, z drzwiczkami typu open-close, mają dekoracyjne panele, za którymi ukryjemy całe palenisko, a także harmonijkowe ażurowe żaluzje, dzięki którym możemy regulować ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia.

Kominki w bloku

We wnętrzach, w których nie można zainstalować tradycyjnego paleniska dobrym rozwiązaniem będzie biokominek działający na biopaliwo.  W sklepach znajdziemy zarówno nieduże modele na stół czy balkon (już od 200 zł), jak i większe, które możemy zamontować na ścianie czy postawić na podłodze. W wyniku spalania biopaliwa powstaje para wodna, która zawiera niewielką ilość dwutlenku węgla. Urządzeń tych nie trzeba podłączać do komina, wystarczy, że pomieszczenie, w którym się znajdują, ma dobrą wentylację. Zaletą biokominków jest też brak dymu i popiołu.

Alternatywą dla biokominków mogą być kominki elektryczne. Zasilane są one prądem z sieci, a palenisko zastępują elektryczne grzałki. Nie wymagają one instalacji czy przewodów kominowych, w związku czym, można je zamontować praktycznie wszędzie.

Warto wiedzieć

  • Jeżeli kominek będzie podstawowym źródłem ogrzewania mieszkania, jego moc powinna wynosić 100-150 W/m kw. (przy założeniu, że temperatura w pomieszczeniu ma wynosić około 20 st. C).
  • W kominku najlepiej palić drewnem liściastym, bo zawiera mało żywicy i substancji smolistych. Można używać drewna iglastego, jeśli było dobrze przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu przez co najmniej dwa lata. Do palenia można również wykorzystać brykiety drzewne – te z węgla brunatnego są zbyt wilgotne.
  • W kominku nie wolno spalać plastiku, kauczuku, gumy ani innych tłustych produktów. Zanieczyszczają bowiem atmosferę i mogą sprawić, że zapali się przewód kominowy.
  • Przynajmniej raz w sezonie grzewczym, ze względów bezpieczeństwa, należy usunąć sadzę z paleniska i z przewodu kominowego.
  • Jeżeli nasz kominek obudowany jest płytami kamiennymi np. marmurem, granitem, trawertynem czy piaskowcem. Warto o nie dbać specjalnymi preparatami, które zapobiegną wnikaniu sadzy i usuną plamy. Polecamy Knauf Środek do usuwania pozostałości po oleju i tłuszczu. Jest to uniwersalny koncentrat usuwający plamy z oleju i tłuszczu, resztki wosku, sadzy, gumy, itp. Nadaje się na wszystkie rodzaje podłoży: podłogi kamienne, marmur, granit, lastryko, podłoży z płytek i płyt, powierzchni z tworzyw sztucznych i lakierowanych. Do stosowania wnętrz i na zewnątrz.

Kominek do domu i mieszkania

Kominek do domu i mieszkania

Kominek do domu i mieszkania

Kominek do domu i mieszkania

Kominek do domu i mieszkania

Knauf Środek do usuwania pozostałości po oleju i tłuszczu.

Knauf Środek do usuwania pozostałości po oleju i tłuszczu

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE