x

Kominki – konserwacja i odpowiednie gatunki drewna do palenia

Jesień i zima to czas, w którym najczęściej korzystamy z kominków. Aby utrzymać je w odpowiednim stanie, ważna jest właściwa konserwacja kominków i wykorzystanie odpowiednich gatunków drewna do palenia.

Decydując się na kominek, myślimy często nie tylko o jego funkcji grzewczej, ale przede wszystkim o urzekającym klimacie i przytulności, jakie nadają wnętrzom. Kominki bowiem bardzo często są przede wszystkim ozdobą. Odpowiednia konserwacja i utrzymanie ich w czystości pozwolą utrzymać ten efekt.

Kominek brudny od sadzy wygląda niechlujnie i psuje zamierzony efekt. Utrzymanie kominka w czystości wymaga niestety pracy i jest czasochłonne. Mając to na uwadze, warto decydować się na zakup takiego kominka, który jest stosunkowo łatwy w czyszczeniu. Odpowiednie utrzymanie kominka jest również ważne ze względów bezpieczeństwa – osadzający się w nim kreozot, jeśli nie jest regularnie usuwany, może bowiem zwiększyć ryzyko pożaru.

Jak dbać o kominek?

Prawidłowe działanie kominka zależy w dużej mierze od czystości jego wnętrza i szyby. Utrzymane w odpowiednim stanie komora spalania, kanały spalinowe i szuflada popielnika nie tylko podniosą estetykę urządzenia – przede wszystkim zwiększy wydajność cieplna kominka. Istotne jest również cykliczne czyszczenie komina przez fachowców.

Czyszczenie kominka powinno się odbywać wyłącznie po przestudzeniu wszystkich jego elementów. Do czyszczenia żeliwnych części można używać szczotki i pogrzebacza. Jeśli mamy kominek z szybą z kurtyną powietrzną, należy regularnie sprawdzać drożność szczelin. Szyby samoczyszczące z kolei, o ile nie są znacznie zabrudzone, można myć zwykłymi środkami chemicznymi do mycia szyb lub nawet niewielką ilością rozpuszczonego w wodzie płynu do mycia naczyń. Ważne, aby szyb nie czyścić materiałami, które mogą je porysować lub w inny sposób naruszyć ich powierzchnię.

Usuwanie sadzy

Problem pojawia się wtedy, kiedy z powodu nieodpowiedniego palenia w kominku na elementach żeliwnych i szkle pojawi się sadza. Czarne, tłuste i oporne w czyszczeniu zabrudzenia z sadzy wyglądają nieestetycznie i wymagają sięgnięcia po specjalistyczne środki do czyszczenia kominków lub usuwania uporczywych, tłustych plam.

Jednym z nich jest środek do usuwania pozostałości po oleju i tłuszczu Knauf, który świetnie nadaje się także do usuwania sadzy. Jest to wydajny, uniwersalny koncentrat, który można z powodzeniem stosować nie tylko do czyszczenia kominka, ale również do usuwania uporczywych zabrudzeń z różnych powierzchni, takich jak kamienne podłogi, marmur, granit, podłoża w warsztatach, lastryko oraz na wszystkie podłoża z płytek i płyt. Nadaje się również do zastosowania na wielu powierzchniach z tworzyw sztucznych i lakierowanych.

Czym palić w kominku?

Istnieją sposoby na sadzę. Aby uniknąć nadmiernego osadzania się sadzy, należy stosować odpowiedniej jakości drewno, które przede wszystkim musi być suche. Powinno się unikać palenia drzewami iglastymi, silnie żywicującymi oraz wilgotnym drewnem, ponieważ w procesie ich spalania uwalniane są duże ilości pary wodnej i dymu, a na ścianach kominka osadza się nagar, a ponadto, żywica niszczy palenisko kominka. Niewskazane jest również palenie drewna lakierowanego.

Najlepszym rozwiązaniem, zarówno ze względu na otrzymanie zadowalających rezultatów cieplnych, jak i zachowanie kominka w odpowiednim stanie, jest palenie suchym drewnem liściastym, np. cisem, jabłonią lub grabem. Drzewo liściaste nie tylko mniej dymi w procesie spalania, ale również pozwala osiągnąć wymagane przez producentów kominków temperatury, które umożliwiają prawidłowe działanie kurtyn powietrznych czy szkła z pyrolizą, dzięki czemu szyby kominkowe wolniej się brudzą.

Utrzymanie kominka w czystości wymaga wiedzy, systematyczności oraz stosowania odpowiednich materiałów do palenia. Choć bywa to pracochłonne, warto dbać o kominek, by jak najdłużej pozostał sprawny.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE