x

Pielęgnacja i konserwacja tarasu z różnych materiałów

Konserwacja tarasu  to sprawa kluczowa – jeśli taras ma być piękny, należy jak najszybciej zadbać o jego powierzchnię i robić to regularnie. Sposobów pielęgnacji jest kilka, a wszystko zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Jak dbać o taras, by cieszył nas długie lata?

Taras to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów konstrukcji domu. Wszystko z powodu działających na niego zmiennych temperatur, a także czynników mechanicznych. Często uszkodzenia tarasu mogą być nawet niewidoczne, są to wówczas mikrorysy lub mikropęknięcia. Jeżeli nie zostaną one odpowiednio zakonserwowane z czasem zaczną pękać. Dlatego taras powinien być nie tyko starannie zaprojektowany i wykonany, ale też właściwie pielęgnowany. Co i jak robić? Na co szczególnie uważać? O czym koniecznie pamiętać?

Pielęgnacja tarasu z płytek ceramicznych

W przypadku zabudowy tarasowej płytkami ceramicznymi najprostszym i najskuteczniejszym sposobem ich pielęgnacji jest użycie specjalnego impregnatu, który wniknie w niewidoczne rysy i pęknięcia, jeśli takie już się pojawiły. Zapewni też ochronę przed wodą i warunkami atmosferycznymi, w tym promieniami UV.

konserwacja i pielęgnacja tarasu

Taras z płytek ceramicznych

Jeśli ubytki już się pojawiły i są widoczne, trzeba je jak najszybciej usunąć. Inaczej płytki mogą zacząć pękać. W przypadku małych ubytków najlepiej usunąć fragmenty starej zaprawy, oczyścić miejsce prowadzenia prac i uzupełnić je tym samym materiałem, który był użyty do spoinowania. Jeśli duże – być może trzeba wymienić wszystkie spoiny. W przeciwnym wypadku jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i w innych miejscach pod płytki może wsiąkać woda.

Zawsze przed położeniem płytek należy zastosować hydroizolację. Płytki starajmy się dobierać tak, by miały około 30 cm długości. Dlaczego? Im mniejsze, tym większa będzie powierzchnia spoiny, która może zacząć przesiąkać. Im większe, tym łatwiej o ich uszkodzenie np. pod wpływem zmiennych temperatur. Do mocowania i spoinowania konieczne są – i to zawsze – elastyczne zaprawy klejowe odporne na wodę i niskie temperatury. Pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniego kleju. Im lepszy i lepiej dobrany, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzeń w przyszłości. Możemy też sięgnąć po kompleksowy system glazurniczy do stosowania pod płytki dużego formatu i do podłoży mocno obciążonych. System taki składa się z dopasowanych do siebie składników: środka gruntującego, kleju do płytek, płytek, fugi i silikonu.

Zobacz także: Płytki na tarasie – jak przyklejać?

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednią fugę do płytek?

Kostka brukowa, beton lub kamień na tarasie

Nawierzchnię z kostki brukowej, betonu lub kamienia należy regularnie sprzątać, co oznacza dokładne zamiatanie i mycie, np. myjką ciśnieniową z odpowiednią nasadką. Pielęgnacja takiego tarasu powinna być ostrożna. Powinniśmy to robić niezbyt energicznie, żeby nie uszkodzić wierzchniej warstwy. Na oczyszczony w ten sposób taras nakłada się impregnat (np. Knauf Środek Zabezpieczający do Kamienia), który uodporni nawierzchnię na działanie czynników atmosferycznych, zabezpieczy ją przed wsiąkaniem wody, pyleniem oraz przebarwieniami po olejach, benzynie i innych.

konserwacja i pielęgnacja tarasu

Pielęgnacja tarasu kamiennego wymaga ostrożności

Drewno tarasowe

Na etapie projektowania tarasu warto odseparować drewno od podłoża, bo miejsca ich styku będą najbardziej podatne na zniszczenia. Możliwe jest zamocowanie np. betonowych wsporników i podkładek, które pozwolą unieść taras nad powierzchnię gruntu. Równie istotne będzie zaplanowanie niewielkich spadków (1–2%), które odprowadzą wodę (szczególnie po intensywnych opadach). W tym celu odpowiednio frezuje się krawędzie lub profiluje elementy.

A co jeśli prace dotyczą gotowego już tarasu, nieco zaniedbanego lub starego? Jeżeli w planach remontowych nie ma wymiany tarasu, drewno (najlepiej to o dużej gęstości, bo wtedy jest odporne na wgniecenia) należy zabezpieczyć impregnatem i systematycznie konserwować. Z reguły raz do roku lub raz na dwa lata.

Zobacz także: Modne aranżacje balkonów i tarasów

Drewnianym tarasom szkodzą przede wszystkim: warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, słońce, wahania temperatury, wiatr przenoszący drobiny piasku i kurzu), a także grzyby, glony, porosty i – co niektórych może zaskoczyć – owady. Konserwacja tarasu powinna uwzględniać te czynniki.

Jak najlepiej zabezpieczyć drewno? Możliwości jest wiele – od lakierów przez lakierobejce po. oleje. Lakier jest bardzo trwały, odporny na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, lakierobejce nadają satynowy połysk, a oleje ograniczają pękanie drewna i zmieniają je w najmniejszym stopniu.

Prace konserwacyjne najlepiej wykonywać wiosną, latem i jesienią, ale tą wczesną. A to dlatego, że produkty do dekoracji i ochrony trzeba nanosić w odpowiednich warunkach. W praktyce temperatura powinna wynosić od 5 do 20o°C. Inaczej preparat albo będzie schnął zbyt szybko, albo zbyt wolno; w efekcie nie wniknie w głąb drewna lub pozostawi na nim przebarwienia.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE