x

Koszty uzyskania przychodów. Jak wliczyć w nie remont oraz modernizację?

Koszty uzyskania przychodów

Definicja pojęcia “koszty uzyskania przychodów” znajduje się w treści art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 648 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) oraz w treści art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 648 ze zm.; dalej: ustawa o CIT). Zgodnie z przywołanymi przepisami, jako koszty uzyskania przychodu należy rozumieć koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkami wskazanymi w obydwu ustawach (odpowiednio w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

Definicje remontu i modernizacji

Pojęcia remontu oraz modernizacji (ulepszenia) nie są tożsame. Ustawodawca nie uściślił pojęcia remontu, należy więc najpierw odwołać się do definicji słownikowej. Zgodnie z definicją Słownika języka polskiego PWN jako remont należy rozumieć „doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności”[1]. Z kolei legalna definicja remontu w odniesieniu do obiektu budowlanego znajduje się w treści art. 3 pkt. 8 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 290). Zgodnie z przywołanym artykułem jako remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

W odniesieniu natomiast do ulepszenia ustawodawca wskazuje w treści ustaw podatkowych sposób rozumienia tego pojęcia. W myśl art. 22g ust. 17 ustawy o PIT środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

koszty uzyskania przychodów

Zobacz także: Wsparcie finansowe na termomodernizację

Wliczanie w koszty uzyskania przychodu

Koszty związane z remontem kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodu, jednak pod warunkiem że remont został dokonany w trakcie eksploatacji danego środka trwałego. Jeśli natomiast wykonany został przed jego wprowadzeniem do ewidencji, rozlicza się go przez odpisy amortyzacyjne.

W interpretacji[2] Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2015 r. wskazano, iż w odniesieniu do wydatków na ulepszenie środka trwałego co do zasady wydatki na jego remont, a więc odtworzenie pierwotnej wartości użytkowej oraz inne wydatki, które nie mają charakteru modernizacji, adaptacji, przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nie są zaliczane do jego wartości początkowej (nie powiększają jej). Tym samym można je wcielić do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej podkreśla jednak, iż zasada nie dotyczy sytuacji, gdy nakłady zostają poniesione, by przystosować określony składnik do używania w celu uzyskania statusu środka trwałego. Takie wydatki powinny bowiem stanowić element jego wartości początkowej niezależnie od tego, czy mają charakter „remontowy”, czy też „modernizacyjny”. Mogą zatem wpływać na wysokość kosztów uzyskania przychodów, ale wyłącznie przez odpisy amortyzacyjne, a nie bezpośrednio.

Inaczej sprawa przedstawia się w odniesieniu do ulepszeń. Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 lit. c) ustawy o PIT, ulepszenia środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o PIT powiększają ich wartość, stanowią podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych i nie są uważane za koszty uzyskania przychodów. W takiej sytuacji należy dokonywać amortyzacji środka trwałego w ten sam sposób co przed jego ulepszeniem, powiększając jedynie wartość początkową środka o wydatki związane z jego modernizacją.

Zobacz także: Oszczędzanie: tniemy koszty energii

[1] Remont, Słownik języka polskiego PWN, http://sjp.pwn.pl/sjp/remont;2573898.html, dostęp: 30 maja 2017 r.

[2] Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 sierpnia 2015 r., sygn. akt: IBPB-1-1/4511-285/15/ZK.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE