x

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

test termiczny

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy, gdybyśmy zwrócili uwagę na pewne detale w wykończeniu domu. Dotyczy to chociażby kwestii ogrzewania i ocieplenia – wystarczy znaleźć tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, w których przewodnictwo cieplne jest większe niż w pozostałych. Znalezienie takich przestrzeni jest możliwe dzięki wykonaniu analizy termograficznej, zwanej potocznie testem termicznym.

Zacznij od domowych metod

W przypadku, gdy rachunki za ogrzewanie znacząco się zwiększyły, można podejrzewać, że problemem jest występowanie mostków termicznych i nieszczelności. Poszukiwanie miejsc, przez które ucieka ciepło, należy rozpocząć przy wykorzystaniu domowych metod. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na okna – dotyczy to zwłaszcza mieszkań, które mają starą stolarkę okienną (w tym wypadku można wymienić okna lub zastosować specjalną uszczelkę). Kolejnym miejscem, które należy sprawdzić, jest próg przy drzwiach wejściowych. Warto pamiętać także o grzejnikach – być może zapowietrzyły się lub są częściowo zasłonięte.

Analiza termograficzna – na czym polega i jak ją przeprowadzić?

Jeśli ustaliliśmy, że żadne z powyższych miejsc nie jest źródłem naszych kłopotów, należy wykorzystać bardziej zaawansowane metody. Jedną z nich jest analiza termograficzna, którą wykonuje się przy pomocy kamer termowizyjnych. Dzięki badaniu otrzymujemy mapy cieplne wskazujące, gdzie znajdują się obszary, w których przewodnictwo cieplne jest zaburzone. Przeprowadzaniem testów termicznych zajmują się wyspecjalizowane firmy.

Test termiczny – zalety

Pierwszą zaletą analizy termograficznej jest bez wątpienia jej dokładność – dzięki niej jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, którędy ucieka ciepło; warto zaznaczyć, że pomiary przy użyciu innych urządzeń (np. pirometru) mogą nie dać nam odpowiedzi na nurtujące nas pytanie. Dodatkowo analiza termograficzna jest metodą całkowicie nieinwazyjną, co oznacza, że nie wymaga żadnego rozkuwania czy jakiegokolwiek innego naruszania ścian.

test termiczny

Jak usunąć mostki termiczne?

Po zlokalizowaniu miejsc, przez które ucieka ciepło, należy zastanowić się, jak można usunąć mostki termiczne. Zależy to przede wszystkim od lokalizacji – np. jeśli ciepło ucieka przez dach, warto uzupełnić jego izolację (np. przy użyciu wełny mineralnej – marka Knauf oferuje wełnę produkowaną przy użyciu innowacyjnej technologii ECOSE, czyli bez użycia żywic formaldehydowych, za to z zastosowaniem surowców naturalnych, jak szkło i piasek; wykorzystać można również styropian i inne materiały izolacyjne przeznaczone do izolacji termicznej stropodachów). Z kolei, jeśli to ściany są mostkami termicznymi (zdarza się tak zwłaszcza w przypadku mieszkań wybudowanych w tzw. starym budownictwie) warto je ocieplić warstwą o wysokości 50-100 cm (tutaj również można wykorzystać produkt Knauf Insulation). Przy ocieplaniu ścian izolacyjnych należy zwrócić uwagę na rodzaj tynku tak, by był dopasowany pod względem właściwości paroprzepuszczalnych.

test termiczny

Udostępnij: