Marmur we wnętrzach
Najbardziej znane marmury pochodzą z włoskiej Carrary i chorwackiej wyspy Brač. W Polsce marmur wydobywany jest m.in. w Masywie Śnieżnika.
Pielęgnacja marmuru
Już w czasach starożytnych marmur był uznawany za symbol trwałości. Rzeźby i naczynia wykonane z tego materiału do dziś cieszą nasze oczy jako muzealne eksponaty, świadectwo kunsztu antycznych twórców.
Ponieważ jest to materiał naturalnie porowaty, po wydobyciu wymaga polerowania i szlifowania, a w użytkowaniu – specjalnej pielęgnacji. Najlepiej używać do tego specjalistycznych preparatów, które skutecznie usuwają warstwy zatłuszczeń (np. z blatów), plamy z sadzy (np. przy kominkach), a nawet… smoły. Wydobywa się je przy użyciu urządzeń tnących, nie stosuje się natomiast materiałów wybuchowych, gdyż ta technika nie pozwala wydobyć bloków wystarczająco dużych, by pociąć je np. na płyty okładzinowe.
Marmurowe blaty i parapety
Każda płyta marmurowa jest inna: na jej powierzchni widać żyły układające się w ciekawe wzory. Marmur pięknie prezentuje się na dużych powierzchniach, które pozwalają wyeksponować te niepowtarzalne wzory.
Marmurowe stoły, blaty w kuchniach i łazienkach oraz parapety sprawdzą się w każdym wnętrzu. W zależności od rodzaju skały mogą mieć rozmaite kolory: biały, kremowy, zielonkawy, złoty, czerwony, szary i czarny. Chcąc zachować ich naturalny odcień, należy stosować środki zabezpieczające powierzchnię. Szczególnie przydają się one w kuchni, gdzie używamy produktów kwaśnych i tłustych, które mogą zostawić nieestetyczne lub trudne do usunięcia ślady.
Marmurowe blaty w kuchni świetnie komponują się z drewnianymi szafkami. Coraz częściej decydujemy się również na marmurowe zlewozmywaki.
Marmur w łazience
Jeśli marzysz o marmurze w łazience, zastanów, czy jest ona wystarczająco duża. W małym pomieszczeniu nie będzie widać urody tego materiału, a uzyskany efekt może być przytłaczający. Natomiast w przestronnym salonie kąpielowym marmur sprawdzi się doskonale – marmurowe płyty można układać na ogrzewanie podłogowe, wyłożyć nimi ściany wnętrza i zbudować blat.
Marmurowe akcenty
Jeśli styl pałacowy jest ci obcy, nie przesadź z obecnością marmuru we wnętrzu. Bezpiecznym wyborem jest stół lub toaletka z marmurowym blatem – dobrze wyglądają w każdej stylistyce, komponując się zarówno z elementami drewnianymi, jak i metalowymi. Ich forma może być nowoczesna. Współcześni projektanci udowadniają, że marmur wcale nie musi kojarzyć się z zimnem i dostojeństwem. Marmur sprawdzi się jako piękna obudowa żeliwnego wkładu do kominka, a dekoracje wykonane z tego materiału, takie jak wazony, miski, świeczniki, podstawy lamp i rzeźby, nadadzą wnętrzu charakter.
Podłogi w domu i na tarasie
Marmurowe posadzki i schody znakomicie chłodzą w upalne dni. Można je stosować we wnętrzach i na zewnątrz, na tarasach. W nowoczesnych przestrzeniach lepiej sprawdzą się marmury w jednym odcieniu kolorystycznym, ale warto też pomyśleć o specjalnie skomponowanej powierzchni z marmurów różnych kolorów. By odpowiednio zabezpieczyć marmurową podłogę i zachować połysk na długie lata, sięgnij po środki do pielęgnacji marmuru. Nadają one połysk i chronią przed plamami.
Jeśli decydujesz się na marmurowe podłogi, zestaw je z meblami obitymi tkaninami i zawieś zasłony. Miękkie materiały sprawią, że wnętrze twojego domu stanie się bardziej przytulne.