x

Meble z suchej zabudowy

Meble z suchej zabudowy

Meble z suchej zabudowy są znane w Polsce od ponad 20 lat. Nic w tym dziwnego, skoro systemy suchej zabudowy – to o nich mowa – to tani, szybki i bardzo popularny sposób wykończenia wnętrz.

Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i budynkach wielokondygnacyjnych, a w nich nie tylko do zabudowy wnętrz, ale także do budowy regałów i półek. Decyduje o tym również łatwość dopasowania do konkretnych pomieszczeń – płyty mają różnorodny format oraz odmienne właściwości. Podobnie zróżnicowana jest też długość stalowych profili potrzebnych do wykonania rusztu. Gdzie i jak wykorzystywać meble z suchej zabudowy? Po jakie materiały najlepiej sięgnąć?

Meble z suchej zabudowy – zalety
Półki, regały, blaty będące integralną częścią ściany – sucha zabudowa daje bardzo dużo możliwości. Równie dobrze mogą to być biblioteczka na książki albo ściana telewizyjna z wykuszem na DVD i dekoder. Dodatkową zaletą w tym przypadku będzie możliwość ukrycia okablowania.

Meble z suchej zabudowy

Meble z suchej zabudowy z powodzeniem można więc stosować tak w salonie i łazience (regał na kosmetyki, szafka pod umywalkę), jak i np. w pokoju dziecięcym i sypialni (dodatkowe miejsce na wyeksponowanie rodzinnych pamiątek i przechowywanie rzadko używanych rzeczy). Tak zaaranżowana przestrzeń zawsze będzie spójna i modna (obecnie dominuje minimalizm w wystroju wnętrz). Co nie mniej ważne, takie rozwiązanie pozwoli też zaoszczędzić dużo miejsca potrzebnego na tradycyjne szafki czy regały.

Meble z suchej zabudowy można malować – na dowolnie wybrany przez nas kolor – a nawet tapetować. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

 

Zobacz także: Inspirujące meble z europalet

Z płyt do suchej zabudowy można też formować łuki i fale – one także nie mają nic wspólnego z meblościankami rodem z czasów PRL-u. Nie przytłaczają wnętrza, a wręcz przeciwnie – sprawiają, że staje się ono bardziej przestronne i jasne.

Jaka płyta do mebli z suchej zabudowy

Największą popularnością cieszą się płyty gipsowo-kartonowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że te dostępne w sprzedaży mają na ogół większą twardość i odporność na uderzenia (to istotne szczególnie w miejscach narażonych na obicia), a także podwyższoną izolacyjność akustyczną i zwiększone obciążenie punktowe. Z reguły są też ogniochronne i mogą być stosowane w pomieszczeniach o okresowo podwyższonej wilgotności powietrza.

 

Rzadziej w suchej zabudowie wykorzystywane są płyty gipsowo-włóknowe i drewnopochodne.

Zobacz także: Aranżacja wnętrza na jesień

Kiedy decydujemy się na meble z suchej zabudowy i zależy nam na jakości prac, lepiej do ich montażu zatrudnić profesjonalistów. Zawsze sięgajmy po kompletny system. Najlepiej, żeby poszczególne jego elementy pochodziły od jednego producenta.

Meble z suchej zabudowy

 

Jak zabudować wnękę
Stelaż jest prostą konstrukcją. Tworzą go profile przyścienne i przysufitowe – zarówno CD i UD, jak i UW i CW lub układ mieszany – oraz słupki. Zasada jest jedna: profile otwarte U wykorzystuje się do łączenia ściany z półką, profile zamknięte C – części nośnych stelaża.
Nie ma dodatkowych uchwytów. W praktyce oznacza to, że profile (odpowiednio wcześniej przycięte nożycami do blachy) mocuje się bezpośrednio do podłóg i sufitów – płyty gipsowo-kartonowe przykręca się czarnymi (zabezpieczonymi antykorozyjnie) wkrętami z gwintem do stali, o odpowiedniej długości.
Ważne, by pamiętać, że w miejscach, które będą szczególnie narażone na obciążenia (np. utrzymujących telewizor, książki) albo uszkodzenia (np. pokój dziecięcy) najlepiej stosować profile wzmocnione, typu UA, i twardą płytę gipsową, np. Knauf Diamant. Łączenia ściany z półką warto wzmocnić specjalną taśmą samoprzylepną z włókna szklanego.

Zobacz także: Zainspiruj się naturą! Wystrój wnętrza w stylu eco

Przed montażem profile można dodatkowo okleić pasem pianki wygłuszającej – będzie tłumić drgania i dźwięki.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE