Mieszkanie z wykorzystaniem suchej zabudowy
Co zrobić jeśli w naszym nowym mieszkaniu nie odpowiada nam układ ścian i pokoi, a chcemy poprawić ich funkcjonalność? Albo – mamy jeden bardzo duży pokój, a chcemy podzielić go na dwa., bo zwiększyła nam się rodzina. Takich i podobnych sytuacji w mieszkaniach zakupionych u dewelopera czy remontowanych jest bardzo dużo. Z pomocą przychodzi system suchej zabudowy. Metoda łatwa, tania i możliwa do samodzielnego zrealizowania.
Co to jest system suchej zabudowy?
Sucha zabudowa to lekkie systemy, których konstrukcję stanowią specjalnie kształtowane profile stalowe o różnych wysokościach i przekrojach, do których mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Takie ścianki wypełnia się w środku materiałem izolacyjnym – wełną mineralną. Ten rodzaj konstrukcji daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Ściana jest lekka, sposób montażu jest łatwy i daje możliwość nie tylko zmiany układu mieszkania, ale również montowania sufitów podwieszanych.
Zmieniamy układ mieszkania
Zdarza się, że sytuacja domowa zmusza nas do zmiany układu mieszkania. Załóżmy też, że mamy też taką możliwość – salon jest duży i połączony z kuchnią, co pozwala na wygospodarowania osobnego pokoju. Bez względu na to, czy zależy nam na zrobieniu sypialni, czy np. miejsca do pracy, system suchej zabudowy pozwala na postawienie przegród wewnętrznych o dowolnych parametrach. Na przykład na postawienia ścian doskonale wyciszonych – o bardzo wysokich parametrach akustycznych. Robimy projekt nowego pomieszczenia, a następnie na podłodze, ścianach i suficie zaznaczamy przebieg nowej, planowanej ściany z uwzględnieniem miejsca na drzwi. Co dalej?
Sucha zabudowa krok po kroku.
- Konstrukcja naszej nowej ściany będzie oparta na minimum trzech typach profili stalowych: montowanych na podłodze i suficie profilach typu UW, słupkowych typu CW – do nich będą mocowane płyty gipsowo-kartonowe oraz profilach drzwiowych o zwiększonej grubości blachy.
- Montaż profili typu UW: w podłodze i w suficie, w odstępach co 1 m nawiercamy otwory i instalujemy w nich kołki rozporowe. Do profili UW przyklejamy się taśmę akustyczną, która ma chronić pomieszczenie przed przenikaniem dźwięków. Następnie mocujemy je wkrętami do podłogi i sufitu.
- Między zamontowane profile UW wstawiamy (w rozstawie co 60 lub 62,50 cm) profile pionowe typu CW.
- Otwór drzwiowy: tutaj ściana będzie przenosiła duże obciążenia dlatego do stropu i podłoża mocuje się specjalne kątowniki, a do nich sztywne profile typu UA.
- Konstrukcja ściany jest już gotowa, zatem jedną stronę ściany można już okładać płytami gipsowo-kartonowymi. Przykręca się je do pionowych profili CW wkrętami w odstępach co 25 cm.
- Po zapłytowaniu jednej strony ściany układamy izolację z np. wełny mineralnej, a następnie mocujemy płyty gipsowo-kartonowe z drugiej strony, w ten sam sposób jak na pierwszej stronie ściany.
- Wykończenie gotowej ściany – styki płyt g-k oraz łby wkrętów dwukrotnie szpachluje się masą szpachlową, następnie układa taśmę wzmacniającą i jeszcze raz te miejsca szpachluje.
Rozwiązania specjalne
Systemy suchej zabudowy są przystosowane do pomieszczeń o różnych wymaganiach. Do dyspozycji mamy np. płyty gipsowo-kartonowe, które można wyginać, nadając pomieszczeniom oryginalne, zaokrąglone kształty.
W pomieszczeniach, które chcemy wyciszyć instaluje się systemy ścian dwuwarstwowych z podwójnym opłytowaniem i płytami o podwyższonej akustyce. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w łazienkach, montuje się płyty impregnowane o podwyższonej odporności na wilgoć. Z kolei tam, gdzie chcemy na ścianie przymocować ciężkie półki na książki wystarczy zamontować specjalne stelaże wzmacniające ścianę.
Możliwości aranżacyjne i konstrukcyjne są nieograniczone. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że znowu w mieszkaniu chcemy coś zmienić, taką ściankę łatwo zdemontujemy i urządzimy nasze mieszkanie na nowo.