x

Mieszkanie z wykorzystaniem suchej zabudowy

Co zrobić jeśli w naszym nowym mieszkaniu nie odpowiada nam układ ścian i pokoi, a chcemy poprawić ich funkcjonalność? Albo – mamy jeden bardzo duży pokój, a chcemy podzielić go na dwa., bo zwiększyła nam się rodzina. Takich i podobnych sytuacji w mieszkaniach zakupionych u dewelopera czy remontowanych jest bardzo dużo. Z pomocą przychodzi system suchej zabudowy. Metoda łatwa, tania i możliwa do samodzielnego zrealizowania.

Co to jest system suchej zabudowy?

Sucha zabudowa to lekkie systemy, których konstrukcję stanowią specjalnie kształtowane profile stalowe o różnych wysokościach i przekrojach, do których mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Takie ścianki wypełnia się w środku materiałem izolacyjnym – wełną mineralną. Ten rodzaj konstrukcji daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Ściana jest lekka, sposób montażu jest łatwy i daje możliwość nie tylko zmiany układu mieszkania, ale również montowania sufitów podwieszanych.

Zmieniamy układ mieszkania

Nowy układ mieszkania z wykorzystaniem suchej zabudowy

Nowy układ mieszkania z wykorzystaniem suchej zabudowy

Zdarza się, że sytuacja domowa zmusza nas do zmiany układu mieszkania. Załóżmy też, że mamy też taką możliwość – salon jest duży i połączony z kuchnią, co pozwala na wygospodarowania osobnego pokoju. Bez względu na to, czy zależy nam na zrobieniu sypialni, czy np. miejsca do pracy, system suchej zabudowy pozwala na postawienie przegród wewnętrznych o dowolnych parametrach. Na przykład na postawienia ścian doskonale wyciszonych – o bardzo wysokich parametrach akustycznych. Robimy projekt nowego pomieszczenia, a następnie na podłodze, ścianach i suficie zaznaczamy przebieg nowej, planowanej ściany z uwzględnieniem miejsca na drzwi. Co dalej?

Sucha zabudowa krok po kroku.

  1. Konstrukcja naszej nowej ściany będzie oparta na minimum trzech typach profili stalowych: montowanych na podłodze i suficie profilach typu UW, słupkowych typu CW – do nich będą mocowane płyty gipsowo-kartonowe oraz profilach drzwiowych o zwiększonej grubości blachy.
  2. Montaż profili typu UW: w podłodze i w suficie, w odstępach co 1 m nawiercamy otwory i instalujemy w nich kołki rozporowe. Do profili UW przyklejamy się taśmę akustyczną, która ma chronić pomieszczenie przed przenikaniem dźwięków. Następnie mocujemy je wkrętami do podłogi i sufitu.
  3. Między zamontowane profile UW wstawiamy (w rozstawie co 60 lub 62,50 cm) profile pionowe typu CW.
  4. Otwór drzwiowy: tutaj ściana będzie przenosiła duże obciążenia dlatego do stropu i podłoża mocuje się specjalne kątowniki, a do nich sztywne profile typu UA.
  5. Konstrukcja ściany jest już gotowa, zatem jedną stronę ściany można już okładać płytami gipsowo-kartonowymi. Przykręca się je do pionowych profili CW wkrętami w odstępach co 25 cm.
  6. Po zapłytowaniu jednej strony ściany układamy izolację z np. wełny mineralnej, a następnie mocujemy płyty gipsowo-kartonowe z drugiej strony, w ten sam sposób jak na pierwszej stronie ściany.
  7. Wykończenie gotowej ściany – styki płyt g-k oraz łby wkrętów dwukrotnie szpachluje się masą szpachlową, następnie układa taśmę wzmacniającą i jeszcze raz te miejsca szpachluje.

Rozwiązania specjalne

Nowy układ mieszkania z wykorzystaniem suchej zabudowy

Nowy układ mieszkania z wykorzystaniem suchej zabudowy

Systemy suchej zabudowy są przystosowane do pomieszczeń o różnych wymaganiach. Do dyspozycji mamy np. płyty gipsowo-kartonowe, które można wyginać, nadając pomieszczeniom oryginalne, zaokrąglone kształty.

W pomieszczeniach, które chcemy wyciszyć instaluje się systemy ścian dwuwarstwowych z podwójnym opłytowaniem i płytami o podwyższonej akustyce. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w łazienkach, montuje się płyty impregnowane o podwyższonej odporności na wilgoć. Z kolei tam, gdzie chcemy na ścianie przymocować ciężkie półki na książki wystarczy zamontować specjalne stelaże wzmacniające ścianę.

Możliwości aranżacyjne  i konstrukcyjne są nieograniczone. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że znowu w mieszkaniu chcemy coś zmienić, taką ściankę łatwo zdemontujemy i urządzimy nasze mieszkanie na nowo.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE