x

Ocieplanie ścian zewnętrznych – krok po kroku

Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku

Choć jest stosunkowo nieskomplikowane, to jednak można przy nim popełnić szkolne błędy. Ocieplanie ścian zewnętrznych – o czym koniecznie trzeba pamiętać?

Aby poprawić komfort cieplny, a w efekcie obniżyć koszty ogrzewania domu, warto postawić na termomodernizację. Będzie ona spełniała swoje zadanie tylko wtedy, kiedy wszelkie prace – także te towarzyszące – zostaną prawidłowo przeprowadzone krok po kroku.

 

Przygotowanie projektu

Ten jest konieczny, tak jak przy każdym mniejszym lub większym remoncie. Warto przy tym skorzystać z porad fachowca – konstruktor albo doradca techniczny producenta systemów ociepleń, wykonując odpowiednie obliczenia, podpowie np. o ile można zmniejszyć grubość izolacji, oczywiście przy uwzględnieniu właściwości danego materiału. Na tej podstawie i po porównaniu cen zakupu, będzie można ocenić opłacalność każdego z rozwiązań.

Styropian i wełna mineralna (ich różne rodzaje) są najpopularniejszymi materiałami do ocieplania ścian zewnętrznych. Ten pierwszy jest stosowany częściej, głównie ze względu na korzystną relację cena/jakość. Ta druga posiada jednak cechę wyróżniającą w postaci kwalifikacji jako materiał –niepalny.
Do wyboru są też m.in. polistyren ekstrudowany (symbol XPS) czy np. włókna celulozowe.

Wyrównanie powierzchni ścian i oczyszczenie podłoża
To warunki konieczne, jeśli chcemy, by materiał izolacyjny dobrze trzymał się bazy – im solidniej wykonamy to zadanie, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Postawienie na produkty od jednego, najlepiej markowego producenta
Warto wybrać dobre jakościowo materiały, a nie przypadkowo dobrane tynki, kleje i zaprawy. Dlaczego to takie ważne? Tylko kompletne systemy mogą gwarantować trwałość tak ocieplenia, jak i całej elewacji. Warto przy tym wybierać materiały polecane przez użytkowników i posiadające certyfikaty niezależnych instytutów badawczych, w tym np. ITB (Instytut Techniki Budowlanej).

Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku

Odpowiedni sposób nakładania kleju
Powinien być rozprowadzany na płycie izolacyjnej tak, by tworzył zamkniętą ramkę kilka centymetrów od jej krawędzi. W jej środku – co najmniej trzy równomierne rozmieszczone kolejne porcje kleju.

Łączenie płyt
Najlepiej zrobić to na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem krawędzi o połowę długości płyty.

Ułożenia warstwy zbrojącej
Ważne, by poszczególne elementy siatki zachodziły na siebie minimum 10 cm.

Szlifowanie warstwy ociepleniowej
To jeden z najczęściej pomijanych elementów ocieplania ścian zewnętrznych, ale bardzo istotny. Zastosowany jeszcze przed położeniem siatki – podobnie jak wypełnienie połączeń płyt pianką poliuretanową – sprawi, że elewacja stanie się równa. W efekcie pozwoli to zachować ciągłość i trwałość warstwy izolacyjnej.

Ułożenie tynku
Albo w masie – jak mówią fachowcy – albo do pomalowania na dowolnie wybrany kolor, który będzie dodatkowo chronił właściwy materiał izolacyjny.

Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE