x

Odnawiamy ściany

Prędzej czy później przychodzi w naszym mieszkaniu moment, kiedy ściany wymagają renowacji. Narożniki ścian są poobijane, kolor już nam się znudził i chcemy na nowo wszystko zaaranżować, a na ścianach – zamiast kolorowej – dać farbę białą. Jak to wszystko najprościej zrobić?

Naprawa narożników ścian

Zaczynamy od naprawy wszystkich uszkodzonych miejsc. Najczęściej  poobijane są wypukłe narożniki ścian znajdujące się w ciągach komunikacyjnych, ponieważ tutaj są szczególnie narażone na uszkodzenia. Na ogół są one zabezpieczone metalowymi profilami wzmacniającymi. Wykonuje się je z aluminium lub ze stali ocynkowanej. Profile mogą mieć formę metalowych elementów z otworami, mogą też mieć dodatkową siatkę albo są pokryte papierem, co znakomicie zwiększa ich przyczepność.

Naprawa narożnika bez wymiany profili

Odnawiamy ściany

Odnawiamy ściany

Jeśli uszkodzenie jest niewielkie i profil nie jest wygięty czy przerwany, skuwamy tynk – kilka, kilkanaście cm poniżej i powyżej uszkodzonego miejsca i oczyszczamy naprawiane miejsce z luźnych elementów. Teraz nakładamy pierwszą warstwę gipsowej masy szpachlowej o grubości do 5 mm, a po jej stwardnieniu – drugą i ewentualnie kolejną. Grubość poszczególnych warstw nie powinna przekraczać 5 mm. Po wyschnięciu masy szpachlowej powierzchnię wyrównujemy gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładzamy drobnoziarnistym.

Jeżeli narożnik nie jest zabezpieczony profilem wzmacniającym, a tak może być w starszych budynkach, przed nałożeniem masy szpachlowej należy suche podłoże zwilżyć wodą, a następnie zagruntować specjalnym środkiem gruntującym by zwiększyć przyczepność podłoża. Masę szpachlową nakładamy w dwóch etapach – najpierw pierwszą – cienką, potem drugą – grubszą, zatapiając w niej wzmacniającą taśmę zbrojącą. Po wyschnięciu masy powierzchnię wyrównujemy szpachelką, a następnie papierem ściernym.

Naprawa narożnika z wymianą profilu

Jeżeli  profil narożnikowy został zniszczony należy go usunąć i wymienić na nowy, ponieważ prostowanie wygiętego profilu może prowadzić do pękania gładzi na powierzchni ściany wzdłuż narożnika. W takiej sytuacji należy delikatnie skuć narożnik i zdemontować profil. Po oczyszczeniu i zagruntowaniu naprawianego miejsca można przystąpić do mocowania nowego profilu.

Do wklejenia nowego narożnika stosuje się tynk ręczny gipsowy (np. Knauf Goldband) lub –  w pomieszczeniach wilgotnych – cementowo-wapienny (np. Knauf Cover Universal). Po wyschnięciu tynku nakłada się cienkie warstwy masy szpachlowej, o grubości od 1 do 5 mm -każdą kolejną po stwardnieniu poprzedniej. Na koniec ostatnią warstwę wygładza się papierem ściernym. Pozostaje jeszcze zaszpachlowanie ewentualnych ubytków i pęknięć w ścianie i w ten sposób otrzymujemy gładką powierzchnię, gotową do malowania lub tapetowania.

Radykalna zmiana koloru ściany

Odnawiamy ściany

Odnawiamy ściany

Przemalowanie ścian o ciemnych czy jaskrawych kolorach na białe nie jest skomplikowane. Istotne jednak jest jaką farbą były pokryte ściany dotychczas. W dawno nie remontowanych pomieszczeniach na ścianach może być farba klejowa, a lamperie mogą być pokryte farbą olejną. Te powłoki trzeba usunąć, bo nowoczesne farby wodorozcieńczalne ich nie pokryją.

Następnie brudne lub zatłuszczone ściany należy zmyć wodą z detergentem i przetrzeć papierem ściernym, a następnie odkurzyć. W ten sposób przygotowujemy podłoże i zwiększamy jego przyczepność.

Do malowania ścian używa się najczęściej farb akrylowych. Różnice w ich cenach są ogromne i ma to ścisły związek z ich jakością. Nowoczesne i wysokiej jakości farby mają wysoki współczynnik krycia i dużą wydajność (ponad 12 m2/l). To pozwala na użycie dwóch warstw takiej farby wtedy, gdy ściany mają kolor ciemniejszy tylko o kilka tonów od planowanego. Jeśli chcemy położyć biel na ścianach ciemnych czy jaskrawych, musimy je wstępnie przemalować białą farbą, rozcieńczając ją wodą, maksymalnie do 10%. Niektórzy producenci farb oferują do tego celu białą farbę do gruntowania. Tworzymy w ten sposób jasny podkład, który tonuje istniejący kolor.  Po wyschnięciu pierwszej warstwy kładziemy kolejne dwie, każdą następną po wyschnięciu poprzedniej.

Większość farb można nakładać pędzlem, wałkiem lub metodą natrysku. Pierwszą, podkładową warstwę najlepiej jest nakładać pędzlem, a kolejne wałkiem.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE