x

Ogrzej dom od podłogi

Wszyscy chcemy mieć ciepły, komfortowy dom i niskie rachunki za ogrzewanie. Jak to zrobić? Ogrzej dom od podłogi. 

Zabezpieczmy podłogę odpowiednią grubością izolacji termicznej. Zmniejszy ona zjawisko wyrównywania temperatury między ciepłym wnętrzem domu a chłodnym gruntem i nie będzie stanowiła szybkiej drogi ucieczki ciepła z wnętrza budynku.

Ba! Nawet jeśli kaloryfery są gorące, czy jesteśmy w stanie okiełznać chłód bijący od strony podłogi? Niestety nie! Sposób ocieplania zależy o tego, czy podłoga jest na gruncie czy nad gruntem.

Ocieplanie podłogi na gruncie

Taką izolację nakłada się na betonowej płycie. Do ocieplania podłogi na gruncie można użyć styropianu odmiany dach-podłoga lub polistyrenu ekstrudowanego. Aby zmniejszyć ryzyko powstania mostków termicznych, zastosujmy płyty o krawędziach frezowanych na zakład. Styropian układamy w dwóch warstwach po min. 5 cm w tzw. cegiełkę: jedna warstwa styropianu prostopadle do poprzedniej pamiętając, żeby łąecznia płyt w warstwach nie pokrywały się. Bardzo rzadko stosuje się styropian frezowany, chyba że chcemy ułożyć tylko jedną warstwę. Zaleca się również zapiankowanie wszystkich szczelin.


Izolację cieplną układamy według schematu:


ubity piasek,
chudy beton na około 10 cm – 12 cm,
izolacja przeciwwodna (szczelna folia 0,2-0,3 mm lub papa z zakładem 10 cm),
styropian – najczęściej o grubości około 10 cm (lub 2 x 5 cm),
folia PE,
beton ok. 4-5 cm,
posadzka (wykończenie np.: panele, płytki ceramiczne).

styropian2

 

Ocieplenia podłóg opartych na betonowych płytach można wykonać również z twardej wełny mineralnej o dużej gęstości i wytrzymałości na odkształcenia. Pamiętajmy wtedy, by zabezpieczyć ją z obu stron hydroizolacją. Warstwa wełny tak jak styropianu najczęściej ma grubość ok.10 cm.

welna

Ocieplenie podłogi nad gruntem 

Takie rozwiązanie stosuje się rzadko. Jest one niezbędne, kiedy: 
– dom ma być posadowiony na terenie o dużym spadku,
– poziom wody gruntowej jest wysoki,
– dom będzie budowany na terenach zalewowych, czyli blisko rzeki.


Żeby ocieplić taką podłogę, do wyboru mamy keramazyt, kruszywo ceramiczne o małej nasiąkliwości lub perlitobeton – beton budowlany, w którym kruszywo zostało zastąpione perlitem ekspandowanym, co podwyższa jego właściwości izolacyjne.

Jednak najbardziej znanym i najczęściej używanym materiałem do ocieplenia podłóg jest styropian. Nie podlega on procesowi starzenia, gnicia i posiada niską nasiąkliwość wodą. Ma również wysoką odporność na ściskanie, co jest szczególnie ważne przy izolacji podłóg. Drugim równie popularnym sposobem termoizolacji są płyty z wełny mineralnej, które charakteryzują się dobrymi właściwościami akustycznymi. 

p_186_20150910_180533_big

PORADNIK TECHNICZNY

Knauf Therm TECHNIC Dach/Podłoga EPS 80  λ 37

Knauf Therm PRO Dach/Podłoga EPS 100  λ 36

Izolacja z wełny mineralnej z włókien skalnych w postaci płyt Out Therm

WIEDZIEĆ WIĘCEJ
Zacznij ocieplanie domu od dachu
Ocieplenie dachu: jakiej grubości materiałem izolacyjnym ocieplić dach
Jak ocieplić poddasze?

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE