x

Ogrzewanie domu: przepisy antysmogowe

Ustawa antysmogowa, podpisana przez prezydenta w 2015 roku, dała samorządom możliwość przyjmowania lokalnych regulacji w walce o czyste powietrze. Sejmiki mogą opracować własne, dostosowane do lokalnych warunków uchwały.

Przepisy takie przyjęło już w Polsce wiele miast oraz sześć województw: mazowieckie, łódzkie, śląskie, małopolskie, opolskie i dolnośląskie, a przygotowane są już w kolejnym – wielkopolskim. Dodatkowe rozwiązania prawne wprowadzają rządowe rozporządzenia.

Małopolska, Śląsk

Już od 1 lipca tego roku wszystkie nowe kotły w Małopolsce muszą spełniać wymogi piątej, najwyższej europejskiej klasy. Na wymianę starych kotłów klasy pierwszej i drugiej Małopolanie mają sześć lat, a kotłów nowszych – dziewięć lat. Nie wolno też palić węglem lub jego odpadami o wilgotności większej niż 20 procent. Przepisy antysmogowe na Śląsku, obowiązujące od września 2017 roku, brzmią podobnie, jednak mieszkańcy województwa mają maksymalnie dziesięć lat na wymianę kotłów.

Opolskie, Mazowsze

Od początku listopada w województwie opolskim nie wolno palić flotokoncentratami (np. ekogroszkiem), mułem, węglem brunatnym i biomasą drzewną. Przyjęte na Mazowszu przepisy zakazują używania kotłów i kominków, niespełniających norm unijnych, a także palenia niskiej jakości opałem. W prace w tym województwie mocno zaangażowali się mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych do sejmiku wpłynęło ponad 2 tys. uwag i wniosków.

Łódzkie

W województwie łódzkim nowe przepisy wejdą w życie w maju 2018 roku. Wprowadzają one zakaz montowania pieców poniżej europejskich norm, a także stosowania niskiej jakości paliw. Na wymianę pieców mieszkańcy Łodzi i województwa będą mieli od pięciu do dziesięciu lat. Podobne przepisy mają zacząć obowiązywać w tym samym czasie w Wielkopolsce.

Dolnośląskie

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2018 r. Od tego momentu zakazane będzie palenie w piecu paliwami najgorszej jakości. Nie będzie też można montować kotłów opalanych węglem. W ciągu 10 lat znikną stare piece węglowe, a te najniższej klasy powinny zostać zlikwidowane do 2024 r.

Kotły na paliwo stałe – regulacje

Niezależnie od wdrażanych przez samorządy rozwiązań Minister Rozwoju i Finansów wydał opublikowane 5 września tego roku rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zaczęło ono obowiązywać od początku października. Przepisy określają szczegółowe wymagania dla urządzeń grzewczych wprowadzanych do obrotu i użytkowania o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Dotyczy to także kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne. W konstrukcji kotłów zabrania się stosowania rusztu awaryjnego.

Nowe regulacje

Niebawem możemy się spodziewać kolejnego rządowego rozporządzenia, które także ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza w Polsce. Chodzi o rozporządzenie dotyczące jakości paliw przeznaczonych do stosowania w domach. Znajdą się w nim wymagania jakościowe dla węgla kamiennego, brykietów, peletów zawierających co najmniej 90 procent węgla kamiennego, mułów węglowych oraz floty, czyli m.in. ekogroszku. Ekogroszek był przyczyną wielu kontrowersji, a nawet sporów prawnych. Po tym, jak lokalne uchwały antysmogowe wprowadziły zakaz jego stosowania, były one kilkakrotnie zaskarżane do wojewódzkich sądów administracyjnych. Zdaniem wnioskodawców człon eko- w nazwie paliw miał być gwarantem jego niskiej szkodliwości. Sądy odrzuciły wszystkie wnioski w tej sprawie.

Wpływ smogu na zdrowie

Obecne regulacje prawne oraz te, które lada moment ujrzą światło dzienne, mają nakłonić nas do korzystania z tych źródeł ciepła, które nie przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń. To właśnie ona w połączeniu z warunkami atmosferycznymi i geograficznym (wilgotne powietrze, brak wiatru, położenie w niecce) powoduje śmiertelnie groźny smog. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na skutek chorób wywołanych przez choroby smogozależne umiera w Polsce rocznie 45 tysięcy ludzi. Jeśli więc chcesz ogrzać swoje mieszkanie lub dom w sposób przyjazny dla środowiska, wybierz miejską sieć ciepłowniczą lub np. ogrzewanie gazowe. Jeśli nie masz ich do wyboru, pozostaje piec na paliwo stałe, zgodny z najnowszymi przepisami.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE