Czy warto zainwestować w dobrą wylewkę?
Zalety ogrzewania podłogowego są dobrze znane – idealny z punktu widzenia fizjologii człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu (najcieplej w stopy, chłodniej na wysokości głowy), estetyka oraz komfort cieplny odczuwalny już przy temperaturze o 2-3 stopnie niższej, niż w przypadku tradycyjnych grzejników (ważne, ponieważ obniżenie tempetarury o 1 stopień powoduje zmniejszenie poboru energii o 6 procent).
Wady też są znane – przede wszystkim duża bezwładność cieplna, wymagająca nagrzewania posadzki do pożądanej temperatury nawet przez 6 godzin. A gdyby udało się ten czas skrócić nawet kilkakrotnie? Taka technologia jest już dobrze znana i dostępna także w Polsce. To wylewki anhydrytowe, których podstawowym składnikiem jest pewna odmiana gipsu – siarczan wapnia, czyli anhydryt.
Wylewki takie mają właściwości samopoziomujące, wiążą w czasie znacznie krótszym niż tradycyjny beton, a przy tym nie pękają. Przede wszystkim jednak zdolność przewodzenia ciepła czyni z nich idealny materiał na ogrzewane podłogi. Dodatkową zaletą jest fakt, że można zamówić potrzebną ilość bezpośrednio na plac budowy (firma zapewnia dowóz i niezbędne oprzyrządowanie), a skład wylewki jest zawsze taki sam – ściśle określony przez reżim technologiczny producenta. Szczegóły w filmie instruktażowym.