x

Ogrzewanie podłogowe – wprost do domu

Osoby decydujące się na ogrzewanie podłogowe częściej wybierają wariant wodny. Składa się ono z rur grzewczych, odpowiednio odizolowanych od podłoża, pokrytych warstwą rozprowadzającą ciepło, rozdzielaczy z systemem regulacji oraz źródła ciepła. Płynąca przez nie woda emituje ciepło przechodzące na wylewkę i dalej na warstwę wierzchnią.

Choć montaż wodnego ogrzewania podłogowego jest bardziej skomplikowany i droższy, to jego eksploatacja jest znacznie tańsza w przypadku wykorzystywania konwencjonalnych źródeł ciepła (węgiel, gaz, drewno, pompy ciepła). Elektryczne ogrzewanie podłogowe zaleca się zatem jako uzupełnienie innego systemu grzewczego, np. gdy chcemy podnieść komfort użytkowania łazienki o małej powierzchni.

Jak obniżyć koszty? Dobra izolacja termiczna

Ogrzewanie podłogowe wodne zwane jest również niskotemperaturowym, ponieważ robocza temperatura systemu jest niższa w porównaniu do systemów tradycyjnych. Grzejnik naścienny wymaga zasilania wodą o temp. 60-70°C, natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego temperatura ta jest o 30% niższa – to przekłada się na koszty. Aby zapewnić wysoką wydajność, warto zainwestować w nowoczesną izolację, która równocześnie umożliwi równomierne rozlokowanie całej instalacji bez znaczącego podniesienia wysokości podłogi.

Idealnym rozwiązaniem będą tutaj płyty styropianowe KNAUF Therm EXPERT FLOOR HEATING. Dzięki systemowi wypustek możliwy jest szybki i łatwy montaż rurek grzewczych, natomiast sam kształt wypustek zapewnia stabilność ułożonych rurek bez konieczności stosowania dodatkowych materiałów blokujących rurki. Innowacyjne wyprofilowanie krawędzi pozwala na szczelne i trwałe łączenie płyt. Tylna strona płyty w formie „szachownicy” umożliwia precyzyjne docięcie płyty. Grubość płyt oraz styropian EPS 200 użyty do ich produkcji zapewniają wysoki opór cieplny.

Komfort użytkowy

Dzięki równomiernemu odprowadzaniu ciepła przez powierzchnię ogrzewanie podłogowe zapewnia odpowiednią temperaturę w przestrzeni, po której się poruszamy. Zupełnie inaczej jest w przypadku standardowego ogrzewania grzejnikowego, gdzie ciepło wypromieniowane jest punktowo. Powoduje to niekorzystny ruch powietrza ku górze (konwekcja, wymiana warstw powietrza ciepłego z zimnymi). Im wyższa temperatura, tym szybsza wymiana, która wprawia w ruch także cząsteczki kurzu – jest to zjawisko niekorzystne dla alergików i astmatyków. Problem ten niemal nie występuje w przypadku ogrzewania podłogowego.

Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość lepszego i bardziej estetycznego zagospodarowania przestrzeni, szczególnie w miejscach pod oknami. Dotyczy to także instalacji doprowadzającej do grzejników. W ogrzewaniu podłogowym wszystkie elementy są ukryte pod podłogą.

Alternatywa dla płytek ceramicznych

Dzisiejsze rozwiązania techniczne nie skazują nas na wybór podłogi ceramicznej. Co prawda niewątpliwą jej zaletą jest szybkość nagrzewania i jednocześnie utrzymywania ciepła, ale montaż płytek jest kłopotliwy. Co więcej, nie nadają się one do aranżacji wszystkich wnętrz. Ciekawym i wartym rozważenia rozwiązaniem jest podłoga drewniana. Gdy zostawimy wyłączone ogrzewanie, płytka ceramiczna zawsze pozostanie zimna. Natomiast deska, mimo że nie będzie podgrzewana, pozostanie ciepła i miła w dotyku. Rozważając montaż podłogi drewnianej, warto się zastanowić nad panelami podłogowymi. Są one dużo cieńsze od desek, przez co zmniejsza się oporność cieplna. Aby poprawić jakość przekazywania ciepła, należy przykleić panele do podkładu odpowiednim klejem. Łączenie paneli na zatrzask zmniejszy ich podatność na odkształcenia. Podobnie jest w przypadku wykładzin z PCV lub innych tworzyw sztucznych, które dobrze się sprawdzą w przypadku ogrzewania podłogowego. Niewielka grubość zapewnia niski opór cieplny i odpowiednią wydajność. Należy jednak pamiętać, aby zwrócić uwagę czy dany producent dopuszcza takie zastosowanie.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE