Ogrzewanie podłogowe – komfort w twoim domu
Rezygnując z kaloryferów, zyskujemy przestrzeń i swobodę w aranżacji wnętrz. Nic więc dziwnego, że budując dom lub wykańczając mieszkanie, coraz chętniej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe.
Może być z użyciem kabli albo mat grzewczych – niezależnie od formy ogrzewanie podłogowe doskonale się sprawdzi praktycznie w każdym pomieszczeniu. Co warto o nim wiedzieć? O czym pamiętać? A na co szczególnie uważać?
Ogrzewanie podłogowe może być zarówno głównym, jak i uzupełniającym źródłem ciepła – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Wybór możliwych rozwiązań jest ogromny.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Są dwa podstawowe. To kable grzejne i maty grzewcze – obydwa rozwiązania są bardzo wydajne i dające komfort cieplny, nawet wtedy, kiedy średnia temperatura w pomieszczeniu jest niższa. Komfort cieplny to nic innego jako korzystny rozkład temperatur: najcieplej jest na dole, chłodniej na górze; wszystko dlatego, że powietrze idąc w górę stopniowo się ochładza.
Kable grzejne
Kable grzejne mogą być albo stałooporowe (mają stałą moc grzewczą, jak sama nazwa wskazuje; w praktyce oznacza to, że ich moc nie zależy od temperatury otoczenia) albo zmiennooporowe, inaczej samoregulujące. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu się podniesie, np. kiedy do pokoju wpadają promienie słoneczne, wytworzą mniej ciepła. Z reguły są droższe od kabli o stałej mocy.
Niezależnie od ich rodzaju zawsze układa się w je pętle – im bardziej zbite, tym podłoga będzie bardziej grzała. I tu ważna uwaga: dobór kabli, podobnie jak ich rozmieszczenie, powinien zostać uwzględniony w projekcie lub zaproponowany przez instalatora.
Maty grzewcze
Maty grzewcze przypominają siatkę z tworzywa sztucznego z wplecionym w nią kablem o niewielkiej średnicy (grubość około 3–4 mm). Gwarantują stałą moc, są więc polecane przede wszystkim do pomieszczeń, w których podłoga ma się szybko nagrzewać. Inna ich cecha? Są łatwiejsze w montażu niż kable, bo układa się je tuż pod posadzką.
Jak się steruje ogrzewaniem podłogowym? Za pomocą termostatu, który włączy ogrzewanie, gdy temperatura wewnątrz spadnie poniżej ustalonego przez nas poziomu. Ale są też bardziej skomplikowane metody, np. urządzenia elektroniczne pozwalające na regulację temperatury w cyklu dobowym, a nierzadko nawet tygodniowym.
Zobacz także: Warto wybrać ogrzewanie podłogowe
Zobacz także: Błędy przy ogrzewaniu podłogowym
Montaż ogrzewania podłogowego
Sposobów montażu ogrzewania podłogowego jest kilka, a wiele zależy od tego, czy mówimy o głównym, czy uzupełniającym źródle ciepła. Jeśli w grę wchodzi pierwsze rozwiązanie, umieszcza się je w wylewce o grubości 7–10 cm, a przy drugim rozwiązaniu – wylewka ma mieć 3–5 cm. Najlepiej przy tym, jeśli będzie to wylewka samopoziomująca (idealnie gładka i równa powierzchnia pozwoli zaoszczędzić potem na pracach wykończeniowych) i o wysokim współczynniku przenikania ciepła (zapewni szybszy przepływ ciepła). Raczej anhydrytowa niż cementowa – to o tyle ważne, że nie powstaną pęcherzyki powietrza, ani pęknięcia czy zarysowania zwane potocznie tzw. efektem miski (przekłada się to też na skrócenie czasu nagrzewania).
A maty grzewcze? Te mocuje się do podłoża zaprawą klejową.
Teraz w sprzedaży są też maty samoprzylepne – dużo łatwiejsze i szybsze w montażu, bo wystarczy je docisnąć ręką.
Zobacz także: Dziecinnie prosta wylewka anhydrytowa
Inne z rozwiązań? To wodne ogrzewanie podłogowe, przy którego montażu stosuje się płyty styropianowe ze specjalnymi wypustkami – umożliwiają szybki i łatwy montaż rurek grzewczych. Dodatkowo gwarantują ich stabilność (nie ma konieczność stosowania dodatkowych materiałów), a także umożliwiają precyzyjnie docięcie płyt (tylna strona w formie szachownicy).
Warto też wiedzieć, że:
- Ogrzewanie podłogowe zawsze powinien podłączać fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami (np. Stowarzyszenia Elektryków Polskich).
- Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej kłaść płytki ceramiczne i kamienne. Dlaczego? Bo szybko się nagrzewają. Ale tu uwaga: do ich ułożenia stosuje się specjalne kleje i fugi – ich główną cechą jest duża elastyczność (np. klej KNAUF K4 ELASTYCZNY PLUS oraz KNAUF ELASTIC PLUS FUGA ELASTYCZNA)
- Jeśli zależy nam na panelach lub wykładzinie, powinny mieć one oznaczenia, że są przeznaczone do ogrzewania podłogowego.