x

Ogrzewanie ścienne – czy warto instalować grzejniki podtynkowe?

Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, które staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne. Podpowiadamy, czy warto je instalować i jaki tynk wybrać na ogrzewanie ścienne.

Ogrzewanie płaszczyznowe, do którego zalicza się ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe, polega na montowaniu instalacji grzewczej pod powierzchnią, którą ma ogrzewać. Dzięki temu ciepło rozprowadzane jest po całej jej powierzchni i przekazywane równomiernie do pomieszczenia. Taki rodzaj ogrzewania jest zdrowy i energooszczędny, pozwala też ukryć instalację grzewczą.

Grzejniki podtynkowe – korzyści

Grzejniki podtynkowe warto instalować ze względu na szereg korzyści, jakie zapewniają. Należą do nich wysoka efektywność termiczna, zdrowy mikroklimat w ogrzewanym pomieszczeniu, niskie zużycie energii oraz estetyczny wygląd pomieszczenia, w którym widoku nie psują elementy instalacji. Na rynku dostępnych jest już kilka tego typu rozwiązań: wodne, elektryczne i wodno-gazowe. Obecnie grzejniki podtynkowe cieszą się rosnącą popularnością, wciąż jednak nie są stosowane tak często jak np. ogrzewanie podłogowe. Warto jednak zdecydować się na nie podczas budowy lub gruntownego remontu domu jednorodzinnego.

Jakie materiały wybrać?

Decydując się na tego typu rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko sam rodzaj instalacji, ale też materiały, które wykorzystamy do wykończenia tak ogrzewanej ściany. Jak uniknąć pęknięć i odkształceń? Warto wykorzystać tynku Knauf MP 75 G/F Therm, który idealnie sprawdza się na ogrzewaniu ściennym. Tynk ten charakteryzuje się doskonałym przewodzeniem ciepła oraz optymalną konsystencją i wiązaniem bez efektu kurczenia. Po wyschnięciu nie pęka i nie odkształca się pod wpływem ciepła, co ma największe znaczenie ze względu na jego położenie na instalacji grzewczej. W zależności od wymagań można uzyskać zarówno zatartą, jak i gładką powierzchnię, a w zależności od podłoża można kłaść go jednowarstwowo.

Montaż grzejnika podtynkowego

Grzejniki podtynkowe składają się z radiatorów montowanych na oczyszczonym i zagruntowanym podłożu. Na specjalnych szynach układane są rury PEX podłączone bezpośrednio do rozdzielacza lub do zbiorczego przewodu zasilającego w układzie Tichelmanna. Nakładanie tynku nie jest trudne, ale wymaga dokładności – nakładając tynk Knauf MP 75 G/F Therm, dokładnie wypełniamy przestrzeń między instalacją oraz wyrównujemy zaprawę łatą typu H. Po godzinie wyprowadzamy płaszczyzny i wtapiamy siatkę zbrojącą Knauf Profix. Siatkę wtapiamy na zakład 10 cm i wysuwamy na 20 cm na powierzchnię nieogrzewaną.

Kolejnym etapem jest nałożenie drugiej warstwy tynku i odczekanie kolejnej godziny, po której należy powtórzyć trapezowanie, nadając powierzchni odpowiednie płaszczyzny i piony. Po trapezie piony kontrolujemy poziomicą. Ostateczny efekt uzyskujemy poprzez zacieranie i gładzenie ścian. Ściany, na których zamontowane zostało ogrzewanie ścienne,  należy oddzielić od siebie nacięciami.

Jak uruchomić instalację?

Po zakończeniu prac montażowych i tynkarskich należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta, aby odpowiednio uruchomić instalację i nagrzewać pomieszczenie przez kilka pierwszych dni. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 10°C, można od razu po zakończeniu prac uruchomić instalację ogrzewania ściennego. Przez pierwsze trzy dni temperatura zasilania powinna wynosić 25°C, a następnie przez kolejne cztery dni maksymalnie 60°C. Po tym czasie ogrzewanie można wyłączyć, pamiętając, aby nie wychładzać ścian od razu, m.in. unikając przeciągów.

Umocowanie instalacji ogrzewania ściennego wymaga specjalnego kleju – zaprawy klejowej charakteryzującej się dobrą elastycznością np. Knauf K4 Elastyczny Plus – wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek C2TES1. Materiały poddane działaniu wysokiej temperatury zmieniają swoją objętość, dlatego warstwa łącząca płytki z podłożem powinna być odkształcalna, jak również odporna na podgrzewanie.

Tak uruchomiona instalacja będzie działać odpowiednio, a tynk nie będzie pękać ani odkształcać się w przyszłości. Pozostaje tylko cieszyć się komfortem cieplnym, jaki zapewnia ogrzewanie ścienne, i estetycznym wyglądem ścian w pomieszczeniu.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE