x

Oko na Maroko

Marokańska koniczyna podbija świat. Jest nowoczesna i lekka. Wprowadza nutkę wspomnień z egzotycznych podróży do wnętrza. Poza tym na pewno przynajmniej raz w życiu szukałeś czterolistnej koniczyny!

Gorące Maroko to wrota do Afryki. To kraj kontrastów i kolorów. Króluje tu złoto i srebro w otoczeniu żywej czerwieni, żółci, turkusu, kobaltu, brązu czy pomarańczy. Styl marokański to również złote zdobienia oraz motywy roślinne. To połączenie pięknych kształtów francuskiego designu z afrykańskimi mozaikami, ciemnymi barwami i meblami witrażowymi. Jak zaprosić go do mieszkania?

1. Meble

Dla stylu marokańskiego charakterystyczne są: duże pufy, rozłożyste kanapy i niskie stoliki. Są wygodne, wykonane najczęściej z ciemnego drewna i dobrze prezentują się w przestronnych wnętrzach. Przykuwają uwagę kunsztem wykonania i bogatym zdobnictwem.

shutterstock_51868684

2. Dywany

Na sukach, czyli marokańskich targach bogactwo kolorów i wzorów na dywanach przyprawia o zawrót głowy. Mamy do wyboru od cienkich kilimów, przez tkane narzuty i ozdobne dywany tarasowe, po grube dywany domowe. Tkactwo dywanów to jedna z najstarszych tradycji rękodzielniczych w Maroku. Za najciekawsze uznawane są berberyjskie kilimy pochodzące z Atlasu Środkowego, nazywane hanbels.
Marokański dywan będzie stanowił podstawę każdej orientalnej aranżacji wnętrza.

3. Dodatki

Zmiana dodatków to najszybszy sposób na metamorfozę wnętrza. Jeśli więc podoba Ci się wzór marokańskiej koniczyny, ale nie chcesz, by stał się on wiodący w Twoim mieszkaniu, dobierz dodatki z tym wzorem. Jest w czym wybierać: zasłony, dywaniki, koce, poduszki, zasłony, pledy. Można je kupić w przeróżnych kolorach. Piękny element dekoracyjny stanowią kolorowe lampiony. Nie ograniczaj się. Przepych i luksus to drugie imię stylu marokańskiego.

shutterstock_439792711

4. Ozdobna ceramika

Początki marokańskiej sztuki ceramicznej sięgają VIII wieku, zaś jej rozkwit obserwujemy od XV stulecia. Największymi zagłębiami ceramicznymi są Safi, Fez i Mekenes. Co ciekawe, bogata ornamentyka na ceramice doskonale współpracuje ze stylem skandynawskim. Wybierz ozdobną zastawę do herbaty. W Maroku serwują zaparzane liście mięty, koniecznie z cukrem. Spróbuj!

shutterstock_229506397

5. Płytki w łazience i kuchni

Marokańskie wzory są trendem tego sezonu, ale na pewno zostaną z nami na dłużej na przykład w postaci płytek. Mogą stanowić one ciekawy akcent zarówno w pomieszczeniach rustykalnych jak i industrialnych jak i minimalistycznych. Widnieją na nich stylizowane wici roślinne połączone z motywami geometrycznymi .

shutterstock_273287384

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE