x

Ombre – jak uzyskać na ścianach modny efekt cieniowania?

Efekt ombre króluje nie tylko na głowach celebrytek. Dlaczego by nie przełamać nudnego, jednolitego koloru, energetyzującym cieniowaniem? Podpowiadamy, jak wykonać efekt cieniowania na ścianie, uzyskując ciekawy i niepowtarzalny charakter wnętrza.

Ombre to ciekawy efekt stopniowego przenikania się odcieni tej samej barwy. Rozpowszechnione w wizażu, cieniowanie przeniknęło z czasem do wystroju wnętrz, stając się inspiracją dla uzyskania niebanalnie pomalowanych ścian. Jak za chwilę się przekonasz, uzyskanie takiego efektu wcale nie jest trudne.

Czego potrzebujesz

Zanim zabierzesz się do malowania, sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne przybory. Do uzyskania efektu ombre będziesz potrzebować dobrej jakości farby w wybranych, pasujących do siebie odcieniach, szeroki wałek do nanoszenia większej ilości farby, pędzle do malowania narożników oraz kuwety.

Do zacierania miejsc, w których łączyć się będą sąsiadujące ze sobą odcienie, możesz użyć ścierki, gąbki lub kolejnego pędzla. Opcjonalnie, chociaż nie jest to niezbędne, pomocna może się okazać poziomica laserowa, za pomocą której wyznaczysz miejsca łączenia odcieni. Na koniec warto też zaopatrzyć się w odpowiedniej ilości folię malarską.

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do malowania ściany na właściwe kolory, konieczne jest przygotowanie podłoża. Jeśli ściana jest w dobrym stanie, wystarczy pomalować ją na kolor bazowy, którym przeważnie jest kolor biały. Jeśli jednak w ścianie jest sporo ubytków, nierówności czy dziur po gwoździach, warto wykorzystać czas przed malowaniem na wypełnienie ubytków i wyrównanie powierzchni.

Wybór odcieni

Decydując się na ombre, należy bardzo dokładnie dobrać kolory. Najbezpieczniej jest stosować odcienie tej samej barwy, dzięki czemu uzyskamy harmonijne połączenie i na pewno wszystko będzie do siebie pasować. Trzy odcienie wystarczą, aby uzyskać zamierzony efekt.

Malowanie

Malowanie ściany zaczynamy od góry, na początek nanosząc najjaśniejszy odcień. W ten sposób uzyskamy optyczny efekt wyższego pomieszczenia. Farbę nanosimy na całej szerokości wyznaczonego wcześniej pasa wałkiem, w narożnikach pomagając sobie pędzlem.

Od razu po nałożeniu pierwszego odcienia nanosimy drugi, sąsiadujący z nim od spodu. Będziemy do tego potrzebowali czystego wałka i kuwety na farbę. Analogicznie nanosimy na całej szerokości pas drugiego odcienia. Kiedy oba pasy mamy już pomalowane, czystym i suchym pędzlem, szmatką lub gąbką rozcieramy miejsce, w którym odcienie się ze sobą stykają, uzyskując oczekiwany efekt rozmycia i stopniowego przenikania się dwóch odcieni.

Kiedy skończymy, w ten sam sposób nanosimy trzeci odcień i ponownie rozcieramy miejsce, w którym łączy się z poprzednim. I tym razem wymagane jest użycie czystych pędzli, kuwety i przyborów do rozcierania. W ten sposób w prosty sposób połączyliśmy ze sobą trzy odcienie, które teraz stopniowo się przenikają, tworząc interesujący nas efekt.

Jak widzisz, wykonanie ombre i uzyskanie ciekawego efektu kolorystycznego na ścianie nie jest trudne. Nie wymaga również dużo więcej czasu od normalnego malowania, ani specjalnych narzędzi. Jedyne, czego potrzebujesz, to dobrej jakości farby, przybory malarskie i trzy odcienie jednego koloru. Efekt z pewnością będzie długo cieszył domowników i intrygował gości swoim niebanalnym charakterem.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE