Co to jest polistyren ekstrudowany
Płyty z polistyrenu ekstrudowanego zyskują coraz większą popularność jako izolacja termiczna narażonych na wilgoć części budynku. Jednak sam materiał (zwany też XPS) jest dośc mało znany, chociaz jego historia liczy już ponad 60 lat.
XPS został wynaleziony w latach 40 XX wieku przez firmę Dow Chemical z USA. Początkowo był wykorzystywanydo produkcji tratw ratunkowych dla amerykańskiej marynarki. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym i wodoodporności “niebieskie płyty” (taki kolor miał wtedy XPS) szybko znalazły zastosowanie także przy budowaniu chłodni. Do budownictwa trafiły w latach 50.
Polistyren ekstrudowany jest bliskim krewnym styropianu (powstaje z tego samego surowca), jednak proces jego produkcji jest o wiele bardziej skomplikowany. W jego wyniku powstaje gładka płyta o zamkniętych komórkach, dzięki czemu ma ona dużą twardość (przeciętnie 300kPa) i niską nasiąkliwość wodą.
Jest to materiał odporny na cykle zamrażania i roszenia. Podczas badań próbki polistyrenu ekstrudowanego poddawane są działaniu 1000 cykli zamrażania (w temp. -20 st. C) i roszenia (w temp. +10 st. C), a następnie badana jest ich nasiąkliwość. Dla płyt z ekstrudowanego polistyrenu wynik nie przekracza 3%. Wszystkie te czynniki sprawiają, że polistyren ekstrudowany doskonale nadaje się do izolacji ścian fundamentowych i piwnicznych.
Jest również zalecany do izolacji obwodowej ścian i podłóg, a także idealnie sprawdza się jako termoizolacja dachów odwróconych.