Foster
Norman Foster
– W młodości obiecałem sobie, że pozostanie po mnie w Londynie wyraźny ślad w postaci cudownych budowli z lśniącej stali i odbijającego światło szkła – powiedział Norman Foster i tak się też stało. Styl Fostera właściwie niewiele się zmienił od końca lat 60., gdy zaczął zarabiać na przydomek “HiTech guru”. Można go określić trzema słowami: światło, stal, szkło. Zaprojektował m.in. centrum handlowo-biurowe Metropolitan w Warszawie, drugi największy budynek na ziemi – Terminal 3 w Pekinie, do niedawna najwyższy wieżowiec Europy – Commerzbank we Frankfurcie i najdroższe lotnisko świata na wyspie Chep Lak Kok w Hongkongu. To on stoi za projektem najwyższego na świecie mostu we francuskim Millau, nowego stadionu Wembley, czy słynnego londyńskiego biurowca nazywanego ogórkiem.
Jego pracownia architektoniczna Foster + Partners ma 25 oddziałów na całym świecie i zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Wartość firmy szacuje się na około pół miliarda funtów, a jej roczny obrót sięga 150 milionów funtów. W ciągu ostatniej dekady wzrósł on trzykrotnie, a biuro podwoiło zatrudnienie i zaangażowało się w zaprojektowanie ponad 120 budowli.
Osoby z jego otoczenia twierdzą, że Norman Foster nigdy nie przestaje rysować. W samochodzie zawsze ma notesy i dobrze zatemperowane ołówki, na wypadek, gdyby coś mu przyszło do głowy. Wszystko robi precyzyjnie, ostrożnie, z rozwagą. Od dziecka zachwyca się samolotami. Uwielbia latać. Fascynuje go sztuka i związki między przestrzenią a dziełem, synergia między obrazem, rzeźbą i meblem. Czerpie inspiracje ze wszystkiego. “Architektura dotyczy wszystkich zmysłów – przekonuje Norman Foster. Stawianie budynku jest zarazem tworzeniem wartości symbolicznych i duchowych, jak i kreowaniem miejsca, w którym człowiek pragnie się znaleźć”. Jego talent i wszechstronność niejednokrotnie już dostrzeżono i nagrodzono. Norman Foster jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Miesa van der Rohe (1990) i Nagrody Pritzkera (1999).
Foster jest członkiem m.in. Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA), gdzie pełni funkcję wizytującego egzaminatora, Królewskiej Akademii Sztuk w Londynie, posiada tytuł Honorary Fellow Amerykańskiego Instytutu Architektów. Jest Królewskim Projektantem Przemysłowym, wygłasza wykłady w wielu krajach świata, regularnie prowadzi zajęcia ze studentami architektury w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Wśród najważniejszych projektów Normana Fostera warto wymienić:
– Lotnisko Stansted, Londyn, Wielka Brytania (1981) – pierwszy terminal lotniczy projektu Fostera; międzynarodowy port lotniczy zbudowany na rzucie prostokąta z dużymi przeszkleniami na stalowej konstrukcji. Projekt lotniska Stansted przyniósł Normanowi Fosterowi nagrodę Benedictus Award (1993).
– Reichstag, Berlin, Niemcy (1992) – przebudowa gmachu Reichstagu, obejmująca budowę charakterystycznej szklanej kopuły umieszczonej nad salą obrad niemieckiego parlamentu. Kopuła z widokiem na śródmieście Berlina stała się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Niemiec.
– Spaceport America, Nowy Meksyk, USA (2006) – pierwszy na świecie port kosmiczny przeznaczony do komercyjnych lotów w kosmos, zbudowany przez firmę Virgin Galactic. Bryła portu doskonale integruje się z surowym, pustynnym otoczeniem. W kwestii oddziaływania na środowisko, budynek spełnia najostrzejsze normy ekologiczne.
Oficjalna strona internetowa: http://www.fosterandpartners.com/