Mayer-Hermann
Jürgen Mayer-Hermann
Jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych architektów, który w swoich projektach łączy nowe technologie, naturę i funkcjonalność. Za kreatywność i niespotykaną umiejętność manipulowania kształtem, Mayer-Hermann został doceniony nagrodą Miesa van der Rohe dla najlepiej zapowiadającego się projektanta.
Jürgen Mayer-Hermann, znany bardziej jako J. Mayer H., urodził się w Stuttgarcie w 1965 roku. Jako absolwent tamtejszej uczelni oraz prestiżowego uniwersytetu w Princeton, w 1996 roku założył własną firmę architektoniczną, której misją jest tworzenie harmonijnych budowli i przestrzeni, opartych na relacji z otoczeniem, ludzkim ciałem i technologią. Jego najważniejszym projektem międzynarodowym jest Metropol Parasol – niezwykle fantazyjna, drewniana konstrukcja, która na stałe wpisała się w krajobraz hiszpańskiej Sewilli.
Mayer z powodzeniem realizuje swoje koncepty i stał się autorem m.in. zbudowanego z okazji 300-ego jubileuszu Karlsruhe Pawilonu KA300, budynku ratusza w Ostfildern oraz Trybunału w Hasselt. Jest ceniony za projekty kilku instytucji publicznych w Gruzji, a zwłaszcza budynku lotniska w Mestii. Projektant zasłużył się również na polskim terenie, głównie dzięki realizacji konceptu hotelu Park Inn w Krakowie.
Jego prace to nie tylko koncepty architektoniczne, ale także zachwycające designem i funkcjonalnością przedmioty o charakterze użytkowym, które stały się głównym elementem największych światowych muzeów, m.in. nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) oraz kolekcji prywatnych. To tam możecie znaleźć najbardziej nietypowe meble, które pierwotnie miały stanowić element otoczenia miejskiego. Efektem eksperymentów Mayera stały się popularne fotele Lo Glo i Heat Seat, które reagują na temperaturę ludzkiego ciała oraz siedziska ze stolikiem Warm-up Table z 2002 roku.
W swoich konceptach, Mayer usiłował stworzyć nieszablonowy układ, oparty na komunikacji człowieka z przestrzenią miejską, czego przykładem jest nowatorska brama umieszczona przed wejściem na teren festiwalu sztuki współczesnej. Jej założeniem było umożliwienie odwiedzającym kontemplowanie sztuki w każdym momencie, nawet w takim miejscu jak poczekalnia.
Projekty Jürgena Mayera są połączeniem tak ważnych w sztuce walorów estetycznych i niestandardowego designu z aspektami użytkowymi i funkcjonalnością.
Zobaczcie jak sam architekt opowiada o swoich projektach: