x

Navone

Paola Navone

Paola Navone urodziła się w 1952 roku w Turynie. Ukończyła architekturę na tamtejszej politechnice, jednak nie zamierzała pracować jako architekt. Zaraz studiach wyjechała na pół roku do Afryki. Po powrocie została redaktorką w kultowym piśmie Domus. Należała również do awangardowych grup Memphis i Alchimia. Potem mieszkała w Hongkongu, obecnie określa siebie mianem „etnicznego nomady”. Pracowała m.in. dla takich firm jak Knoll, Alessi, Driade, Natuzzi, Roche Bobois i Swarovski, żeby wymienić tylko kilka. Przez wiele lat była także dyrektorem artystycznym w firmie Gervasoni, gdzie osobiście projektowała większość kolekcji. Jest nie tylko designerką, ale także projektantką wnętrz, krytykiem, nauczycielką, organizatorką wystaw. Bez przerwy w drodze. Najcześciej jeździ na Daleki Wschód, bo tam, jak twierdzi, spędziła najszczęśliwsze lata swojego życia. Jest specjalistką od nowozelandzkich wełen, afrykańskiej obróbki drewna czy azjatyckiej obróbki kamienia.

Jednym z jej najciekawszych projektów jest dom w Spello w Umbrii. Andrea Falkner- Campi i jej mąż zlecili jej zamienienie starej 200-letniej fabryki tytoniu w wyjątkowy dom. Płytki i duża sofa Ghost są również dziełem Paolii.

dw0313_spello_01

AndreaFalkner-PaolaNavone-vosgesparis

– Moją metodą pracy jest nieustanna podróż, codziennie, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Co może oznaczać pójście do piwnicy czy czytanie książki. Moje życie zawsze było jak niezaplanowana podróż. Wszystko się działo przez przypadek – powiedziała w jednym z wywiadów.

Paolę interesują rzeczy niepowtarzalne, niezwykłe, niebanalne. Ceni sobie kolory i światło, które dają martwym przedmiotom ciepło. Czerpie inspiracje z wielu kultur, w jej projektach często możemy spotkać etniczne motywy. Swobodnie miesza wzory, struktury, faktury, materiały tworząc wyjątkowe i ponadczasowe projekty. Finezyjna krawędź, wyśmienite szkliwo, zabawa klasyczną linią – to cechy szczególne projektowanej przez nią porcelany.

oryginal

paola-navone-paris-apartment-1

Strona internetowa artystki:

http://www.paolanavone.it/