x

Wegner

Hans J. Wegner

„Bo krzesło powinno być ładne z każdej strony” – takie miał motto. Zaprojektował osiemset krzeseł, czterysta sztuk The Chair zamówiła u niego jedna z amerykańskich restauracji.  Przez sześćdziesiąt lat Hans nieprzerwanie szukał pomysłów na krzesło, bo jak mówił: „Nikt jeszcze nie wymyślił idealnego”. Hans J. Wegner to trzeci, obok Finna Juhla i Arne Jacobsena, mistrz duńskiego wzornictwa.

Jego krzesło Wishbone, znane także jako krzesło Y lub CH24, jest produkowane przez duńską firmę Carl Hansen and Son bez przerwy od 66 lat. To ikona skandynawskiego designu. Wishbone jest wyjątkowe, choćby z tego względu, że było jednym z jego pierwszych projektów, jakie skierowano do produkcji seryjnej. Mebel wytwarzany jest z twardego drewna duńskiego – może to być buk, jesion, dąb, klon, a także z drewna sprowadzanego z Ameryki Północnej – orzecha lub czereśni.

wishbone

Amerykański magazyn “Interiors” w 1949 roku określił krzesło Round najpiękniejszym krzesłem świata. W 1960 roku podczas telewizyjnej debaty politycznej na Round Chair zasiedli Nixon i Kennedy, walczący wtedy o fotel prezydenta. Hans J. Wegner o Round Chair mówił: „Można je było zrobić już sto lat temu. Nie ma w nim nic zaskakującego”. W ten sam skromny sposób odpowiadał na pytania o duńskie wzornictwo: „To tylko efekt ciągłego upraszczania formy” – powtarzał.

Wegner

Hans J. Wegner otrzymał wiele prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa, począwszy od nagrody Lunning w 1951 r. i Grand Prix na Triennale w Mediolanie w tym samym roku, przez medal księcia Eugena w Szwecji a skończywszy na medalu Eckersberga w Danii. W 1959 r. został mianowany honorowym królewskim projektantem przemysłowym przez londyńskie Royal Society of Arts. Jego meble znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach, między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku oraz Die Neue Samlung w Monachium.