x

Sufit podwieszany z kartongipsu – prosty montaż

Płytki ceramiczne

Wykonanie sufitu podwieszanego jest technicznie proste i polega na mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych do konstrukcji nośnej, składającej się z wieszaków, łączników oraz kształtowników, takich jak profile CD i UD, umożliwiających ustawienie powierzchni sufitu z uwzględnieniem żądanej formy.

Zaczynamy od wytrasowania, tj. wyznaczenia linii przebiegu, do której montowane będą profile przyścienne UD, pamiętając o tym, że minimalna odległość płaszczyzny sufitu od stropu musi wynosić przynajmniej 45 mm (zobacz zdjęcie 1). Wytyczona linia przebiegu montażu nada przyszły kształt zabudowy sufitu, który niekoniecznie musi być płaszczyzna równoległą do podłogi.  

Następnie przystępujemy do montażu profili przyściennych UD. Profile podklejamy taśmą akustyczną i montujemy do wyznaczonych linii za pomocą kołków szybkiego montażu (zobacz zdjęcie 2). Pamiętajmy o taśmie akustycznej. Jej brak spowoduje w przyszłości przenoszenie dźwięków z sąsiednich pomieszczeń, czego każdy inwestor chciałby uniknąć.  

Konstrukcję sufitu podwieszanego podtrzymują wieszaki kotwowe, mocowane do stropu przy pomocy metalowych kołków sufitowych (zobacz zdjęcie 3). Odstępy i rozstaw wieszaków zależą od rodzaju i ciężaru planowanej zabudowy. I tak np. przy całkowitym ciężarze zabudowy sufitu, tj. konstrukcji, izolacji i płyty, do 15 kg/m2 rozstaw wieszaków wynosi 1 m. Skomplikowany kształt i ciężka zabudowa wymagają odpowiednio większego zagęszczenia.

Przy pomocy wieszaków, a dokładnie sprężyny do wieszaków kotwowych, regulujemy także wysokość zawieszenia sufitu, dostosowując ją do rodzaju istniejącej lub planowanej instalacji, np. klimatyzacji, wentylacji lub oświetlenia.  Kolejny krok to montaż profilu głównego CD do wieszaków kotwowych w odstępach i rozstawie określonym umiejscowieniem wieszaków. We wspominanym powyżej przypadku, tj.  rozstawie wieszaków co 1 m, profil główny CD rozmieszczamy co 90 cm (zobacz zdjęcie 4). 

Następnie do profilu głównego CD montujemy profil nośny CD w rozstawie co 40 cm (zobacz zdjęcie 5). Miejsca skrzyżowania obu profili CD łączymy przy pomocy łącznika krzyżowego do profili CD-CD (zobacz zdjęcie 6). Tak powstaje dwupoziomowa, metalowa konstrukcja sufitu podwieszanego.  

Teraz możemy pomiędzy profilami ułożyć wełnę mineralną (zobacz zdjęcie 7), a następnie przystąpić do przykręcania płyty gipsowo-kartonowej (zobacz zdjęcie 8). Płytę mocujemy w układzie prostopadłym do profili przy pomocy wkrętów w rozstawie maksymalnie co 17 cm. W łazienkach i kuchniach, tj. pomieszczeniach, w których może wystąpić większe natężenie wilgoci, lepiej użyć zielonej, impregnowanej płyty gipsowo-kartonowej Knauf.  

Ostatni etap to szpachlowanie spoin między płytami gipsowo-kartonowymi masą szpachlową Uniflott oraz pomalowanie sufitu. Więcej informacji na temat montażu sufitu powieszanego w filmowym instruktażu Knaufa oraz na stronie internetowej www.knauf.pl   

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE