Jak stworzyć funkcjonalny ciąg kuchenny?
Przebudowa kuchni nie jest dziś prostym zajęciem. Chociaż nowoczesne technologie budowlane ułatwiają projektowanie i adaptację wnętrz na indywidualne potrzeby, a sucha zabudowa tworzenie fantazyjnych kształtów ścian i sufitów, ilość sprzętów kuchennych zmusza do bardzo precyzyjnego planowania przebudowy tego pomieszczenia.
Według obecnie obowiązujących norm minimalna szerokość kuchni powinna wynosić minimum 230 cm. Dopiero wtedy można w niej stworzyć tzw. ciąg kuchenny, czyli odpowiednio rozmieszczony zestaw sprzętów pomagających nam w przygotowywaniu posiłków.
Jakie są najważniejsze zasady organizacji takiego ciągu? Podstawowe sprzęty, które muszą się w nim znaleźć, to kuchenka, zlewozmywak, lodówka i blat roboczy. Standardowe szerokości kuchenek i lodówek to 60 cm, zlewozmywaków 80 cm. Blat roboczy powinien mieć ok. 80-120 cm.
Tak więc minimalna długość ciągu kuchennego to ok. 3 metry. Długość ta rośnie o kolejny metr, jeśli dodamy do niej np. odkładany stolik i np. zmywarkę. W wielu mieszkaniach w ciągach kuchennych umieszcza się także pralki.
W obecnie projektowanych domach i mieszkaniach ciąg kuchenny o długości 4 metry to w zasadzie standard i niezbędne minimum, by pomieścić wszystkie potrzebne sprzęty. Nie musi się on jednak ciagnąć wzdłuż jednej długiej ściany – może być też zagięty w kształcie litery L.
Przy wielkości dzisiejszych kuchni ważne jest też, by przygotowywanie posiłków było możliwe bez pokonywania kosmicznych odległości. Dlatego eksperci od projektowania kuchni zalecają, by np. zlewozmywak był oddalony od lodówki i kuchenki nie więcej niż 210 cm, a lodówka od kuchenki nie więcej niż 270 cm.