x

Przebudowa mieszkania – na to musisz zwrócić uwagę

przebudowa mieszkania

Przebudowa mieszkania to okazja do odświeżenia lub nawet całkowitego przeorganizowania wnętrza. Może to też być konieczne podczas kupna mieszkania z rynku wtórnego, które wymaga generalnego remontu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem przebudowy mieszkania.

 

Stare, kupowane na rynku wtórnym mieszkania często wymagają gruntownej przebudowy, zanim będą mogły na nowo cieszyć oczy mieszkańców i sprawić, że poczują się w nich komfortowo. Zdarza się jednak, że ogrom pracy, jaką trzeba włożyć, przytłacza i nie wiadomo, za co zabrać się w pierwszej kolejności. Kluczem do sukcesu jest takie zaplanowanie pracy, aby kolejne etapy nie wymuszały poprawiania raz wykonanych etapów remontu.

 

Przebudowa mieszkania – najpierw instalacje

Na samym początku warto zająć się instalacjami: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i c.o. Przede wszystkim należy zapoznać się z istniejącymi dokumentacjami i schematami, a następnie zaplanować nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba (czasami może wystarczyć wymiana starej na nową w miejscach, w których już przebiegała).

 

W przypadku instalacji elektrycznej warto wcześniej przemyśleć, gdzie będą znajdować się elementy oświetlenia, takie jak lampy i włączniki, a gdzie gniazdka. Poprowadzenie instalacji na samym początku remontu sprawi, że nie będzie trzeba w niedalekiej przyszłości kuć nowych ścian w celu doprowadzenia kabla do gniazdka albo korzystania z mało estetycznych przedłużaczy.

 

Wymianę lub naprawę instalacji wodno-kanalizacyjnej warto przemyśleć pod kątem przyszłego rozplanowania łazienki i sprzętów kuchennych. Wcześniejsze zaplanowanie umiejscowienia umywalki czy prysznica bądź wanny umożliwi takie położenie instalacji, aby nie było wymagane późniejsze skuwanie i układanie płytek na nowo, co niestety może się przydarzyć, jeśli tego odpowiednio nie przemyślimy.

 

Zobacz także: 5 wskazówek do małych wnętrz

Ściany i sufity podczas przebudowy mieszkania

Przy przebudowie mieszkania czasami chcemy jedynie odświeżyć już istniejące ściany. Zdarza się jednak, że niektóre z nich planujemy usunąć lub przesunąć w celu zagospodarowania przestrzeni na nowo: wydzielenia kolejnych pomieszczeń lub powiększenia obecnych. Należy w tym przypadku zapoznać się z planem budynku i sprawdzić, które ściany są nośne, a które działowe.

 

Do postawienia nowych ścian przeważnie używa się płyt gipsowo-kartonowych na stalowych stelażach. Układając między warstwami płyt wełnę mineralną, lepiej wyizolujemy akustycznie sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.

przebudowa mieszkania

Przebudowa mieszkania – wstanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych

 

Należy pamiętać, że ścian z płyt gipsowo-kartonowych się nie tynkuje. Do wykańczania takich powierzchni nadadzą się masa szpachlowa Knauf G-K Start oraz gładź na bazie gipsu Kanuf G-K Finish. Oba produkty są do siebie idealnie dopasowane, co zapewnia szybką pracę i wysoką jakość wykończenia.

 

Gotową ścianę gruntujemy i tynkujemy, używając np. tynku gipsowego Knauf, i wykańczamy. Jeśli gruntownie odświeżamy lub wyrównujemy ściany i sufity, należy dokładnie oczyścić powierzchnie ze starych warstw, uzupełnić wszelkie ubytki, odpylić, zagruntować i otynkować na nowo. Jeżeli jednak mamy do czynienia z krzywymi, starymi ścianami warto skorzystać z tzw. suchych tynków. Są to płyty gipsowo-kartonowe, które przykleja się do ścian. Ich użycie, bez prac mokrych, zapewnia szybkie wykończenie. Pamiętajmy, że do różnych pomieszczeń pasować będą różne płyty, np. do pomieszczeń wilgotnych należy użyć płyt impregnowanych.

 

Zobacz także: Jaki kolor ścian wybrać do sypialni?

Przebudowa mieszkania – podłogi

Remontując podłogi należy skupić się przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu podłoża. Jeśli planujemy położyć posadzkę, np. panele, jednolicie przez kilka pomieszczeń, należy wcześniej sprawdzić, czy poziom posadzki wszędzie jest równy i nie ma progów. Dopiero po ewentualnym wyrównaniu poziomów (przy pomocy odpowiednich wylewek, jak Knauf N 430 czy Knauf N 440) możemy wykończyć posadzki. Inwestując w podłogi, warto wybrać materiały lepszej jakości, które nie zniszczą lub nie odkształcą się po krótkim czasie użytkowania.

 

Użycie System Knauf Dual Floor pozwoli, w zależności od materiału, na którym będzie układany, na wytłumienie odgłosów kroków czy izolację termiczną. Z racji tego, iż płyty Knauf Dual Floor są lekkie i poręczne zapewniają wygodny i szybki montaż. Układa się je dwuwarstwowo, klei całopowierzchniowo i zszywa zszywkami o długości 23 mm, a drugą warstwę układa się z przesunięciem o ½ płyty w stosunku do pierwszej warstwy.

 

Zobacz także: Wykończenie pierwszego mieszkania

Okna i drzwi podczas przebudowy mieszkania

W przypadku okien zasada jest podobna jak podczas wyboru materiałów do wykończenia podłogi – z im lepszego materiału będą one wykonane, tym dłużej posłużą. Kupując nowe okna (o ile ich wymiana nie leży w obowiązkach lub planach spółdzielni), warto wybrać takie o dobrej wentylacji, a jeśli mieszkamy w hałaśliwej okolicy, te o dobrej izolacji akustycznej. Wymianę drzwi warto zgrać z remontem lub przebudową ścian, ponieważ bardzo często będzie się to wiązało z wymianą ościeżnic.

przebudowa mieszkania

Wstanie nowych okien w mieszkaniu

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe rady podczas przebudowy mieszkania, zaoszczędzimy nie tylko pracę i pieniądze, lecz także nerwy – i mieszkańców, i ekipy remontowej. Wykonanie prac w odpowiedniej kolejności sprawi, że nie będzie trzeba niektórych zadań wykonywać ponownie. Nie zmarnujemy materiałów i czasu, a efekt będzie trwały, estetyczny i zadowalający.

 

Zobacz także: Aranżacja pierwszego mieszkania

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE