Sufit podwieszany z giętej płyty gipsowej
Na pytania Czytelników Knaufbloga odpowiada ekspert firmy Knauf:
Pytanie: Chciałbym zrobić łukowe sklepienie z płyt gipsowych. Jakiego rodzaju profili powinieniem użyć i jak je zamocować do betonowego stropu oraz ścian?
Odpowiedź: Do sufitów łukowych używamy giętych profili CD 60/27. Minimalny promień gięcia dla profili wklęsłych wynosi 500 mm, dla profili wypukłych 1000 mm. Profile mocowane są do stropu za pomocą wieszaków bezpośrednich lub wieszaków noniuszowych.
Pytanie: Co ile centymetrów powinienem przykręcić do profili sufit podwieszany wykonany z giętej płyty gipsowej?
Odpowiedź: Płyty przykręcamy do profili wkrętami o długości zapewniającej co najmniej 10 mm głębokości wkręcenia w profil w rozstawie maksymalnie co 170 mm.
Pytanie: Czy Knauf posiada w ofercie płytę gipsową, którą można giąć bez moczenia?
Odpowiedź: Wszystkie płyty mogą być gięte na sucho, jednak wtedy promień gięcia jest zdecydowanie większy niż na mokro.
Pytanie: Czy to prawda, że do gięcia bardziej nadaje się płyta ognioochronna (czerwona) Knaufa niż pozostałe rodzaje płyt (szara i zielona)?
Odpowiedź: Płyta ogniochronna z uwagi na zbrojenie włóknem szklanym jest produktem, który szczególnie podczas gięcia na sucho zachowuję się w sposób mniej elasycznym, jednak z drugiej strony jest mniej narażona na spękania. W przypadku gięcia na mokro problem mniejszej elastyczności praktycznie nie występuje.
Pytanie: Czy to prawda, że łukowe sufity z giętej płyty gipsowej pogarszają akustykę pomieszczenia?
Odpowiedź: Nie można powiedzieć iż sufitu łukowe pogarszają czy polepszają akustykę pomieszczenia – na pewno działają inaczej niż sufity płaskie, z uwagi na inne kąty odbicia dźwięku.