x

Tynk na elewację ocieploną styropianem

Tynkowanie

Chcę ocieplić dom jednorodzinny za pomocą styropianu. Jaki tynk lepiej zastosować przy tego typu ociepleniu, mineralny czy akrylowy ?

Odpowiada ekspert firmy Knauf

Najpopularniejszymi rozwiązaniami wykończenia elewacji przy tego typu ociepleniu ścian jest zastosowanie cienkowarstwowych tynków strukturalnych. Najczęściej stosuje się tynki mineralne i akrylowe, różniące się właściwościami i rodzajem spoiwa. Tynki mineralne oparte na spoiwie cementowym występują w postaci sypkiej jako produkt do wymieszania z wodą (Knauf Tynk mineralny SP 260 i Knauf Tynk mineralny RP 240), natomiast tynki akrylowe, w których spoiwem jest żywica akrylowa (Knauf addi S Tynk Akrylowy i addi R), występują w postaci gotowej do użycia pasty. Oba rodzaje tynków barwione są według wzornika kolorów Knauf Cassic 04”.

Wykonanie elewacji tynkiem mineralnym jest bardziej konkurencyjne cenowo do elewacji wykonanej przy użyciu tynków akrylowych, gdyż tynki mineralne są znacznie tańsze od akrylowych. Tynki akrylowe odznaczają się dużą wytrzymałością i hydrofobowością. Natomiast tynki mineralne zyskują na wytrzymałości wraz z upływem czasu dzięki procesowi karbonizacji wapna.

Zaleca się pomalowanie elewacji wykonanej tynkiem mineralnym Knauf Farbą silikonową egalizacyjną, co poprawia estetykę i trwałość powłoki, oraz zapewnia szybkie odparowywanie wilgoci z podłoża. Przy podejmowaniu decyzji co do wyboru tynku proszę wziąć pod uwagę ocenę kosztów, zamierzony efekt wizualny, oraz trwałość produktu.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE