x

Ściana z kartongipsu i ciężkie szafki

Budowa i remont

Planuję przebudowę kuchni. Zastanawiam się nad ściankami działowymi z płyt gipsowo-kartonowych, na stelażu metalowym. Żona ma jednak obawy, że nie da się na nich powiesić ciężkich dębowych szafek i półek. Jak można rozwiązać ten problem i jakie może być maksymalne obciążenie takiej ściany?

Odpowiada ekspert Knauf:

Technologia Knauf przewiduje takie rozwiązania systemowe w zakresie ścian działowych, które umożliwiają przenoszenie różnego rodzaju obciążeń. Na rynku jest też duży wybór mocowań, począwszy od haków, poprzez kołki (dyble) rozporowe z tworzyw, aż po dyble metalowe. Odpowiednie dobranie środków mocujących do systemu ścian Knaufa umożliwia wieszanie na płytach GK naprawdę ciężkich przedmiotów.
Przykładowo, na hakach przybijanych do ściany można wieszać przedmioty, np. obrazy o wadze do 15 kg. Na ścianach zbudowanych w systemach W111/W115 szafkę o głębokości 30 cm i szerokości 80 cm, mocowaną w dwóch punktach za pomocą dybli, można obciążyć do 50 kilogramów.
Taką samą szafkę zawieszoną na ścianie zbudowanej w systemach W112/W113/W116/W118/K234 można obciążyć już do wagi 75 kg.
Zasada jest prosta – im mniejsza głębokość szafki, tym mocniej można ją obciążyć. Maksymalny dopuszczalny ciężar szafki dla danego rodzaju ściany można zwiększyć, stosując dodatkowe punkty mocowań.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE