Podłoże przed masą samopoziomującą

Jak należy przygotować podłoże przed wylaniem masy samopoziomującej – odpowiada ekspert Knauf.
Właściwe przygotowanie podłoża jest bardzo ważnym elementem wykonywanych prac związanych z wylewaniem mas samopoziomujących na bazie cementu. Mocne i dobrze zagruntowane podłoże często decyduje o tym czy masa samopoziomująca będzie odpowiednio trzymać się tego podłoża. Masy samopoziomujące charakteryzują się tym, że pracują odrywając się od podłoża i rozprężając na boki. Aby uniknąć odparzenia, popękania czy odprężeń wylewki należy zadbać o odpowiednie podłoże i dylatacje.
Podłoże powinno być zwarte, stabilne, czyste i suche. Często na podłożach występują rozlane farby, smary, substancje oleiste i bitumiczne. Takie substancje należy usunąć przez zdrapanie, szlifowanie czy skuwanie. Jeżeli na podłożu dodatkowo występują nierówności, dziury czy spękania możemy je naprawić masą naprawczo-wyrównującą. Pozwoli to nam na wzmocnienie podłoża i uzupełnienie nierówności. Masę naprawczo-wyrównującą możemy stosować w zakresie od 3 do 30mm.
Ważna jest również twardość podłoża. Podłoże betonowe pod wylewkę powinno być minimum klasy B25 (wiek powyżej 3 miesięcy i wilgotność <4%). Jastrych cementowy powinien mieć wytrzymałość minimum >20 MPa (wiek powyżej 1 miesiąca i wilgotności <4%).
Przed gruntowaniem należy ocenić podłoże pod względem chłonności. Jeżeli podłożem są chłonne jastrychy cementowe czy tradycyjne posadzki betonowe należy zastosować specjalny grunt do posadzek. Natomiast jeżeli są to podłoża niechłonne tj. posadzki kamienne, ceramiczne, lastryko należy zastosować środek gruntujący Spezialhaftgrund. Stosujemy go również do gruntowania podłoży drewnianych, czyli starych podłóg z desek czy płyt OSB.