x

Jak ocieplić styropianem ścianę warstwową?

Jak ocieplić styropianem ścianę warstwową?

Jak wykonać ocieplenie budynku mieszkalnego – mur wewnętrzny wykonany z cegły ceramicznej gr. 25cm, mur zewnętrzny wykonany będzie z cegły klinkierowej gr.11,5cm?

Odpowiada ekspert Knauf Therm Styropian Budowlany:

Przy takim rozwiązaniu materiałowym możemy zastosować dwa sposoby wykonania warstwowej ściany:
1. ściany ze szczeliną izolacyjną cieplną (styropian);
2. ściany z izolacją cieplną (styropian)

Niemal zawsze w ścianach warstwowych, wewnętrzna warstwa jest warstwą konstrukcyjną (cegła ceramiczna gr. 25 cm), która przenosi obciążenia konstrukcyjne, a murowa warstwa zewnętrzna (cegła klinkierowa gr. 11,5 cm) pełni funkcje osłonowe i dekoracyjne. Odstęp pomiędzy obydwiema warstwami nie powinien przekraczać 15 cm i jest to jedyne ograniczenie dla grubości warstwy termoizolacji (styropianu).

Z uwagi na aktualny poziom wymagań ochronny cieplnej, izolacja termiczna wykonana ze styropianu może w całości wypełnić tę przestrzeń. Wilgoć z warstwy osłonowej nie jest wchłaniana do wnętrza przegrody ze względu na brak podciągania kapilarnego w styropianie.

Do izolowania ścian warstwowych stosuje się tzw. płyty styropianowe frezowane,  z brzegami uformowanymi do połączeń na zakład. Takie połączenie oprócz lepszej szczelności termicznej (od płyty uformowanej tradycyjnie) zapobiega również wciekaniu wody do wnętrza ściany konstrukcyjnej.

Jako materiał izolacyjny w ścianach warstwowych polecamy płyty styropianowe KNAUF Therm, produkowane przez firmę KNAUF Industries następujących odmian:

Styropian grafitowy o niskim współczynniku przewodzenia ciepła:

  • KNAUF Therm EXPERT Fasada/Dach/Podłoga XTherm 31
  • KNAUF Therm EXPERT Fasada XTherm 32

Styropian klasyczny, biały

  • KNAUF Therm PRO Fasada/Dach/Podłoga EPS 70-38
  • KNAUF Therm TECH Fasada 40
  • KNAUF Therm TECH Fasada 42

Sposób montażu, rodzaj użytego styropianu oraz jego grubość na izolację cieplną powinny zostać określone w projekcie budowlanym sporządzonym przez uprawnionego projektanta w branży konstrukcyjnej.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE