x

Jak ocieplić elewację domu styropianem?

Budowa i remont

Mam do ocieplenia nieduży budynek jednorodzinny. Ze względów finansowych chciałbym to zrobić samemu. Na co powinienem zwrócić uwagę, żeby uniknąć błędów wykonawczych? Podpytywałem się już paru wykonawców, ale ich odpowiedzi na pytania związane z pewnymi etapami robót są dość rozbieżne.

Odpowiada specjalista z działu Knauf Therm Radosław Moczkowski: dziś druga część porady.

Mocowanie styropianu przy pomocy kołków

Prace te należy wykonywać po całkowitym stwardnieniu kleju (możemy być pewni, że klej stwardniał, jeśli np. temperatura 20º utrzymuje się przez 3 dni). Do mocowania styropianu, zwłaszcza w przypadku starych budynków służą plastikowe kołki z talerzykiem grzybkowym.

Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej informacji, co ile należy kołkować i jakiej ilości kołków na m2 powinno się użyć. Zależy to od rodzaju powierzchni, od tego czy budynek jest stary, czy nowy, z jakiego materiału jest wykonany. Przykładowo, gdy wytrzymałość podłoża na oderwanie spełnia wymóg ≥0,08 N/mm2 (jak to sprawdzić – zobacz poprzednią poradę) elewacji do wysokości 20 m nie ma potrzeby zabezpieczać kołkami.

Średnia przyjęta na m2 wynosi 6 szt. Przy narożnikach budynku ich liczba powinna być odpowiednio większa. Montujemy je na stykach płyt, tak żeby grzybek schował się pod linią płaszczyzny. W zależności od rodzaju podłoża mamy do dyspozycji kołki dł. 60- 420mm. Najczęściej używane są jednak kołki dł.95mm, Ø 8mm.

Wykonanie warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego

Do tego celu zalecamy produkt Knauf Bauprodukte Siatka Elewacyjna. Przy wklejaniu siatki musimy pamiętać o kilku zasadach. Zakładka między poszczególnymi pasami – 10 cm, przy narożnikach zaleca się nawet 15 cm. Narożniki okien i drzwi zabezpieczamy kawałkami siatki o wymiarach 25×35 cm wklejonymi pod kątem 45º.

Ważne: najpierw smarujemy styropian klejem (np. Knauf Bauprodukte Klej Do Siatki Zbrojony Włóknem), gr. 1-2mm,a dopiero potem zatapiamy siatkę. Także narożniki budynku, okien i drzwi zabezpieczamy perforowanymi kątownikami z przyklejoną siatką wychodzącą po 10 cm poza brzeg kątownika. Następnie powtórnie nakładamy klej pacą metalową, tak żeby „wygubić” fakturę siatki.

Wykonanie elewacji – ostatniej warstwy wierzchniej

Po całkowitym przeschnięciu warstwy kleju z siatką, podłoże należy solidnie zagruntować w celu ujednolicenia chłonności ściany (unikniemy później przebarwień na tynku). Jeżeli zastosujemy tynk barwiony, grunt razem z nim sprzedawany również będzie w dopasowanym kolorze. Wykonanie tego etapu zleciłbym raczej wyspecjalizowanej brygadzie. Tynki mineralne, akrylowe, a w szczególności najbardziej wymagające, silikatowe mają swoją specyfikę. Trzeba umieć je nakładać, żeby uniknąć wielu problemów wynikających np. z warunków atmosferycznych, wiatru itp.

Polecamy produkty Knauf Bauprodukte np. tynk akrylowy ADDI, tynk silikatowy KATI S lub tynk silikonowy CONNI S. Tynki te charakteryzują się pełną paletą kolorów. Dodatkowo musimy pamiętać, że tynki mineralne należy pomalować farbą elewacyjną.

Ważna uwaga: Czasami widzi się budynki „częściowo docieplone”, tak, jakby właścicielowi zabrakło czasu lub środków na zakończenie pewnego etapu. Przypominam jednak, że budynki zabezpieczone siatką i klejem oraz zagruntowane mogą bezpiecznie funkcjonować do pół roku, bez utraty swoich właściwości. Budynki, na których przyklejony jest sam styropian należy bezwzględnie jak najszybciej zabezpieczyć!

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE