x

Jak samemu zbudować ściankę działową?

Remont

Chciałbym systemem gospodarczym (sam) zbudować ściankę działową, która odgrodzi kuchnię gazowa od wejścia. Będzie ona tylko z jednej strony  przylegała do ściany nośnej murowanej, a z drugiej jej koniec nie będzie mocowany do już istniejących ścian. Ścianka będzie miała szerokość 65 cm w pomieszczeniu o szerokości 300 cm. Jej wysokość będzie wynosiła 290cm, bo tak wysokie jest to pomieszczenie.

Ściana W 112

Próbowałem poradzić się w sklepach sprzedających Wasze produkty, ale za każdym razem otrzymywałem inną odpowiedź i dlatego zdecydowałem się szukać porady u źródła. Nie jestem z wykształcenia “budowlańcem”. Chciałbym wiedzieć:
jaki profil mam przykręcić do sufitu i podłogi oraz  ściany murowanej
– jakie odległości zachować między kołkami i czy maja się one znajdować w jednej linii czy tez  w dwóch albo jeszcze inaczej
– jakim profilem zakończyć ściankę i jak go połączyć z profilami na podłodze i suficie ( na tym profilu nie będą pracowały drzwi )
– czy miedzy skrajne profile należy wstawiać dodatkowe a jeżeli tak, to jakie i czy mogą one być w poziomie, czy tez muszą być w pionie, jaka musi być miedzy nimi odległość i sposób mocowania do profili skrajnych
– czy po obu stronach można bez żadnych przeszkód przykręcić całe arkusze płyty g/k, jakiej grubości (czy przy mocowaniu mocowaniu płyt po obu stronach obowiązuje jakaś zasada )
– jakie są zasady mocowania płyt do metalowych profili, czy mocuje się je do wszystkich elementów metalowych (środkowych i skrajnych, poziomych i pionowych)
– jakie odległości zachować między wkrętami
– jak połączyć krawędź ścianki działowej ze ścianą murowaną, aby w trakcie użytkowania nie oddzielała się od niej (nie było pęknięć)
– jak skutecznie pokryć łączenia płyt, aby nie powstały zarysowania
– jak pokryć i czym (grubość płyty g/k) krawędź zewnętrznego słupka (prostopadła powierzchnia do okładzin z płyt g/k ( zaznaczam, ze chcę ograniczyć grubość ścianki do minimum i zaproponowano mi profil 50 (czy taki jest wystarczający)?
– proszę o przepis na taką konstrukcje, która będzie sztywna, ponieważ z jednej strony do plyty od strony kuchni gazowej będą przyklejone płytki ceramiczne.
Z wyrazami szacunku Dariusz Krawczyk

sciany_r01.jpg

Odpowiada  ekspert firmy Knauf:

Proponuję wykonanie ścianki działowej W112. Ściana ta składa się z okładziny z dwóch warstw płyt gipsowo-kartonych grubości 12,5 mm każda, profili CW 50 i UW 50 oraz wełny mineralnej. Zastosowanie dwóch warstw płyty g-k jest konieczne ze względu na późniejsze wykończenie ścianki płytkami ceramicznym.

Profile UW mocuje się na podłodze i suficie w odstępach do 1 m, w Pana przypadku wystarczy dwukrotne ich przykręcenie. W tak przymocowane profile UW wsuwamy profil CW nie skręcając ich ze sobą. Następnie, jako skrajny profil może Pan zastosować kształtownik CW 50, który należy mocować u góry i u dołu kątownikami do mocowania słupków drzwiowych.

Następnie mocujemy całe płyty g-k. Drugą warstwę należy przykręcać prostopadle do pierwszej. Płyty przykręcamy wkrętami do szybkiego montażu TN 35 w odstępach max 75 cm przy pierwszej warstwie i max 25 cm przy drugiej warstwie. Płyty g-k należy montować do wszystkich profili. Trzeba jednak pamiętać żeby podczas przykręcania płyt nie skręcić profila CW z UW. Krawędź ścianki należy również pokryć płytami g-k 2×12,5 mm.

Łączenia płyt należ odpylić i zagruntować przy pomocy środka gruntującego Tiefengrund. Następnie rozrobioną masę szpachlową Uniflott nakładamy na połączenia płyt i wtapiamy w nią taśmę zbrojąca z włókna szklanego lub taśmę papierową (w przypadku wykańczania płyt płytkami ceramicznymi proponuje użyć taśmy z włókna szklanego). Po około 50 minutach należy usunąć nadmiar zaprawy i przeszpachlować ponownie połączenie w celu uzyskania gładkiego połączenia stref spoin z powierzchnią płyty. Zaszpachlować należy także główki wkrętów.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE