x

Pękanie łączeń między płytami gipsowymi

Pękanie łączeń między płytami gipsowymi

Przy wykańczaniu domu mam zamiar postawić ścianki działowe wykonane w technologii suchej zabudowy. Obawiam się, że mogą z czasem pojawić się spękania na łączeniach płyt.  Na co powinienem zwrócić uwagę podczas montażu, by uniknąć takiej sytuacji?

Odpowiada  ekspert firmy Knauf:

Temat suchej zabudowy jest rozległy i nie sposób go opisać w jednym zdaniu. Po pierwsze ocena:  czy jest prawidłowa konstrukcja budynku – strzałki ugięcia , dylatacje, stan i wysezonowanie więźby dachowej w przypadku poddaszy, ciężar dachu, stan izolacji budynku, mostki termiczne na różnych częściach budowli?

Po drugie – dobór systemów: szerokość ścian (profil 50 mm? – raczej nie), ilość warstw płyty(jedna ? – raczej nie) jaki profil (grubość blachy 0,5 mm? – raczej nie), płyta zwykła? – raczej nie, do łączenia płyt gips szpachlowy z siateczką- raczej nie!

Po trzecie: należy zgodnie z systemami i sztuką budowlaną wykonać montaż konstrukcji, montaż płyt (warstw), zastosować odpowiednie połączenia stałe i ruchome w narożnikach, przy podłogach i sufitach, zastosować odpowiednie dylatacje i połączenia ślizgowe, odpowiednio zadbać o poprawną konstrukcję i wykonanie otworów drzwiowych itp.

Po czwarte: ważne są również warunki wykonywania prac monterskich (temperatura i wilgotność) i szpachlowych (temperatura i wilgotność). Ważne jest aby prace szpachlowe były wykonywane w temperaturze i wilgotności zbliżonej do warunków użytkowych.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE