Technologia gięcia płyt kartongipsowych
Jaka technologię cięcia płyt k-g należy wybrać?
Odpowiada ekspert firmy Knauf:
Dobór technologii gięcia płyt gipsowo-kartonowych uzależniony jest w znacznym stopniu od promienia gięcia, jaki chcemy uzyskać. Przykładowo płyty gipsowo-kartonowe 12,5 mm Knauf można giąć na sucho przy promieniu gięcia przynajmniej 2750 mm, a na mokro nawet przy promieniu 1000 mm.
Do tworzenia łuków najbardziej nadaje się płyta giętka Knauf 6,5 mm. Przy gięciu metodą na sucho uzyskujemy wtedy łuki od 1000 mm, a korzystając z metody na mokro już od 300 mm.
Gięcie płyt gipsowo-kartonowych na mokro należy zacząć od ułożenia przyciętej płyty na stojaku z profili lub podobnym, stroną ściskaną do góry (zobacz film instruktażowy). Takie ułożenie umożliwia spłynięcie nadmiaru wody. Następnie należy płytę naciąć wzdłuż i w poprzek wałkiem gwoździowym. Pozwoli to na odpowiednie nasiąknięcie płyty woda, co ułatwi jej wyginanie.
Kolejnym etapem jest zwilżanie płyty za pomocą spryskiwacza lub wałka. Po kilkuminutowym nasiąkaniu, czynność powtarzamy kilkakrotnie aż do spłynięcia nadmiaru wody. Teraz możemy już położyć płytę na przygotowanej formie, wygiąć, unieruchomić taśmą samoprzylepną i pozostawić do wyschnięcia.
Gięcie płyt gipsowo-kartonowych na sucho wymaga zdecydowanie mniej wysiłku. Ogranicza się jedynie do wygięcia płyty na słupkach CW, a następnie zamocowanie wkrętami wykonanego zagięcia do kolejnych profili.
Poza wykonywaniem łuków możliwe jest też inne kształtowanie powierzchni, np. fal (zobacz film). Jest to możliwe jedynie stosując metodę mokrą gięcia płyt, przy użyciu odpowiednio wyprofilowanego stojaka.
Przy gięciu płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać, że jest ono możliwe jedynie w kierunku podłużnym. Wykonane tymi metodami ściany można poddawać dalszej obróbce w ten sam sposób, co zwykłe ściany z płyt gipsowo-kartonowych.