x

Jak wykonać termoizolację fundamentów

Elewacja

Jaki materiał z państwa oferty jest najlepszy do izolacji cieplnej fundamentów i jak poprawnie wykonać termoizolację?

Odpowiada ekspert działu Knauf Therm Styropian Budowlany:

Wśród styropianów KNAUF Therm do izolacji termicznej fundamentów polecamy płyty styropianowe KNAUF Therm EXPERT Hydro EPS 100 λ 36. To produkt specjalistyczny produkowane w technologii indywidualnego wtrysku do formy, w czasie którego na całej płycie powstaje tzw. „naskórek hydrofobowy”, przez co zmniejsza się jej nasiąkliwość wodą w porównaniu do standardowej płyty styropianowej. Jednym z zastosowań tej płyty jest izolacja termiczna fundamentów i podziemnych części budynków – w systemie drenażowym lub bezdrenażowym.

Jak prawidłowo wykonać termoizolację fundamentów?

Pierwszymi czynnościami przy termoizolacji fundamentów jest dokładne odkopanie i oczyszczenie ściany fundamentowej. Następnie przeprowadzamy kontrolę stanu ściany. W przypadku stwierdzenia ubytków lub śladów penetracji wilgoci należy wykonać naprawę przy użyciu odpowiednich substancji penetrujących i zapraw cementowych naprawczych.

Po wykonaniu niezbędnych napraw, warto jest pozostawić odkopany fundament na kilka dni w celu umożliwienia dodatkowego przesuszenia powierzchni ścian fundamentowych. Gdy powierzchnia ściany jest już odpowiednio przygotowana, należy nanieść warstwę hydroizolacji stanowiącej zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz ściany. Najlepsze do tego celu są masy bitumiczne, gdyż po ich naniesieniu warstwa hydroizolacji jest jednolita, elastyczna i bardzo szczelna. Pamiętać jednak należy, iż stosując później płyty KNAUF Therm EXPERT Hydro EPS 100 λ 36 jako termoizolację należy stosować masy izolacyjne na bazie wody.

Po wykonaniu hydroizolacji przystępujemy do montażu płyt KNAUF Therm EXPERT Hydro EPS 100 λ 36 jako izolacji termicznej, które w zależności od wysokości ścian fundamentów lub przyziemnych części budynku układane są pionowo lub poziomo. Układane płyty łączy się ze sobą „na zakładkę”, a odcięte prosto kawałki płyt ułożonego rzędu mogą posłużyć jako kawałki początkowe nowego rzędu.

Montaż płyt do podłoża odbywa się za pomocą masy z której wykonano hydroizolację lub innego kleju przeznaczonego do styropianu, klejąc „na grzebień” lub „na placki”. W miejscach gdzie wykonana jest hydroizolacja niewskazane jest wykonywanie połączeń mechanicznych płyty KNAUF Therm EXPERT Hydro EPS 100 λ 36 (z warstwą nośną konstrukcji), z uwagi na przerwanie warstwy hydroizolacyjnej, a tym samym zniszczenie jej. Jednak, w przypadkach, gdy połączenie mechaniczne jest niezbędne ze względów technologicznych, miejsce takie powinno być uszczelnione w sposób zabezpieczający przed wnikaniem wody w głąb warstw izolacyjnych oraz podłoża.

Płyty KNAUF Therm EXPERT Hydro EPS 100 λ 36, przy izolacji fundamentów i podziemnych części budynków, mogą zostać wyprowadzone ponad poziom gruntu jako izolacja termiczna cokołów łącząca się z izolacją termiczną ścian w sposób ciągły uniemożliwiający powstawanie mostków termicznych. Wysokość cokołów jest uwarunkowana wysokością rozpryskiwania się wody deszczowej od opaski wokół budynku i tak powinny one wynosić:
• przy opasce żwirowej – minimalnie 30 cm;
• przy opasce z płyt betonowych lub kostki betonowej lub kamiennej – minimalnie 50 cm.

knaufTherm

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE