x

Remont zimą

Wiele osób czas jesienno-zimowy kojarzy z przestojem w pracach budowlanych i remontowych. Choć prawdą jest, że w tym okresie prace zewnętrzne nie powinny być kontynuowane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić remont wewnątrz budynku.

Przyjęło się, że prace budowlane i remontowe na zewnątrz przeprowadza się raczej wiosną i latem. W pozostałych miesiącach temperatury na zewnątrz i wilgotność powietrza są niekorzystne, aby kontynuować tego typu prace. W ten sposób zrodziło się błędne przeświadczenie, że dotyczy to również prac remontowych i wykończeniowych wewnątrz budynku. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawdą. Jak zachowują się niektóre produkty w niskich temperaturach i jak planować remont jesienią i zimą?

Niskie temperatury a materiały budowlane

Remontując lub wykańczając mieszkanie lub dom jesienią i zimą, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, w jaki sposób użyte materiały budowlane zachowają się w niższej temperaturze i przy wyższej wilgotności powietrza. Farby, tynki i zaprawy klejowe schną lub wiążą się w takich warunkach dłużej. Może się także zdarzyć tak, że materiał w ogóle nie będzie chciał schnąć, a nadmiar wilgoci zacznie wnikać w ścianę. Wietrzenie pomieszczenia zimą, przy bardzo niskich lub ujemnych temperaturach na zewnątrz, nie przyniesie zamierzonych rezultatów.

Ogrzewanie wnętrz podczas remontu

Ważne jest, aby w tym okresie zadbać o odpowiednie nagrzanie pomieszczenia, które remontujemy lub wykańczamy. W przypadku remontu mieszkania lub domu wystarczy pozostawić włączone kaloryfery i dopilnować, by w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura: 18-23°C. Jeśli wykańczamy pomieszczenie od stanu surowego, trzeba będzie zastosować grzejnik elektryczny.

Optymalna temperatura w pomieszczeniu

Stosując do ogrzewania lub osuszania remontowanego pomieszczenia grzejniki przenośne, musimy pamiętać, aby temperatura nie była zbyt wysoka lub żeby nie nagrzewać powierzchni punktowo. Może to bowiem powodować zbyt szybkie lub miejscowe wysychanie tynku, przez co będzie on pękał. Starajmy się więc uzyskiwać temperaturę pokojową i nagrzewać pomieszczenie, w którym pracujemy, równomiernie. Pamiętajmy również, że minimalna temperatura podłoża podczas tynkowania powinna być wyższa niż 10°C.

W przypadku malowania w okresie jesienno-zimowym również musimy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i pracowaniu przy zamkniętych oknach. Temperatura podłoża, czyli w tym przypadku malowanej ściany, powinna być wyższa niż 5°C, a wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale 40-80%. To warunki zapewniające optymalne schnięcie farby. Dogrzewając pomieszczenie podczas malowania, również należy pamiętać o równomiernym ogrzewaniu całego pomieszczenia. W innym wypadku, szczególnie jeśli będziemy ogrzewać ściany punktowo, wyschnięta farba będzie się od siebie różniła odcieniami w różnych miejscach.

Odpowiednie materiały

Równie ważne, jak zapewnienie odpowiedniej temperatury podłoża, temperatury w pomieszczeniu i wilgotności jest wybór odpowiedniej jakości materiałów. Planując prace remontowo-wykończeniowe, zalecamy wykorzystanie produktów Knauf, które zapewnią osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Do tynkowania wewnątrz budynków polecamy bogaty wybór tynków wewnętrznych Knauf. Modne kolory pomieszczeń uzyskasz, stosując farbę akrylową do wnętrz Knauf.

Dbając o odpowiednie warunki w remontowanych lub wykańczanych pomieszczeniach, zyskujemy pewność, że osiągniemy planowany efekt końcowy o każdej porze roku. Wszystko, na co trzeba zwracać uwagę, to właściwa temperatura i wilgotność powietrza, jak również wybór odpowiednich produktów i ich przygotowanie zgodnie z instrukcją producenta.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE