Schody w mieszkaniu – 5 pomysłów
Schody to kosztowna inwestycja na lata. Z tego powodu nad ich wyborem zastanawiamy się długo, rozważamy ich funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygląd. Ich miejsce jest w każdym mieszkaniu czy domu ściśle określone i praktycznie nie do zmiany, bo związane z konstrukcją stropu, a często też – fundamentów. Jaki materiał wybrać, by długo się nimi cieszyć?
Oto kilka rad, by wybrać te najlepsze.
1. Drewno. Drewniane schody dodają wnętrza ciepła i naturalności. Ich atutem – poza walorami estetycznymi – jest również długowieczność. Z drewnem nie warto eksperymentować. Do drewnianych schodów dobierzmy współgrające z nimi meble i posadzkę.
WAŻNE: Zwróć uwagę na rodzaj drewna. Na schody wybierz drewno I klasy lub oznaczone literą E – NATUR EXCLUSIV: bez sęków, przebarwień i pęknięć.
2. Kamień po ułożeniu warto zaimpregnować. Taki zabieg zabezpieczy nasze schody przed zaplamieniem. W zależności od rodzaju kamienia tę czynność należy powtarzać co rok lub kilka lat. Kamień może zostać interesującym motywem, który połączy wszystkie pomieszczenia. Na przykład: jako trwała posadzka w przedpokoju, blat w kuchni czy blat umywalki w łazience, kominek, blat ławy czy barku, schody na piętro, aż po parapety w sypialni. W tej kwestii możliwości są wręcz nieograniczone.
3. Schody ze szkła i metalu – są trwale, łatwe do sprzątania i odporne na wilgoć. Jeśli mamy mało czasu na sprzątanie, ten wybór będzie wyjątkowo trafny. Elegancko komponują się z wnętrzami w stylu minimalistycznym, nowoczesnym i glamour. Pełnią reprezentacyjną rolę. Sprawdzają się w wymagających pomieszczeniach kuchniach czy przedpokojach. Im prostszą mają formę, tym efektowniej eksponują dekoracyjność materiału, z którego zostały wykonane.
4. Płytki klinkierowe. Ten materiał charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. Przygotowanie zaczynamy od oczyszczenia podłoża. Koniecznie jest jego wypoziomowanie, sprawdzenie zwięzłości, wytrzymałości i wilgotności. Do tego są potrzebne środki gruntujące i masy hydroizolacyjne, (np. płynna folia). Do ich klejenia polecamy zakup preparatów z najwyższej półki, pomimo ich wyższej ceny w stosunku do tańszych – mniej znanych i cenionych producentów. Fugowanie nie różni się w zasadzie od fugowania zwykłych płytek ceramicznych. Do ich pielęgnacji wybierzmy detergenty i środki konserwujące wyprodukowane z myślą o tego typu powierzchniach.
PORADNIK TECHNICZNY:
Klej do płytek K6 Błyskawiczny Plus