x

Jak się pozbyć pleśni

Nawet jeśli wyjątkowo dbamy o czystość w mieszkaniu, może pojawić się pleśń. Jej obecność nie tylko szpeci. Jest również szkodliwa dla zdrowia, ponieważ z wdychanym powietrzem dostaje się ona do płuc, oskrzeli i zatok powodując ból głowy, choroby dróg oddechowych, alergię. Wydziela również nieprzyjemny zapach.

Rozwojowi grzybów pleśniowych sprzyja zła eksploatacja pomieszczeń w domu, nadmierne wytwarzanie pary wodnej, zła wentylacja pomieszczeń i brak przewiewu, oszczędności w ogrzewaniu pomieszczenia, zbyt szczelne okna i drzwi. Mikroklimat panujący w łazience i kuchni sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Dlatego też w tym miejscu najczęściej występuje pleśń. Jak się pozbyć pleśni?

Jeśli tylko zauważyliście czarny, brązowy lub nawet biały nalot na powierzchni fug, narożnikach brodzika czy obudowy wanny, zabierzcie się do działania. Wczesna interwencja zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się pleśni, a w efekcie kosztownemu remontowi.

km 3

Fugi oraz jej sąsiednie odcinki, które pokryły się spleśniałym nalotem, należy dokładnie usunąć. Niestety, to może okazać się za mało. Istnieje ryzyko, że w częściach starej fugi zostaną zarodniki grzybów, które szybko przeistoczą się ponownie w pleśń. Za pomocą ostrego noża należy zdrapać również silikon. Dopiero wtedy możemy użyć odpowiedniego płynu grzybobójczego, którymi spryskuje się fugi i wyciera szmatką lub ręcznikiem papierowym.

W ofercie Knauf znajduje się preparat odpowiedni do ścian z glazury, fug, kabin i zasłon prysznicowych, wanien itd. Niszczy pleśń, usuwa czarne i szare ślady oraz zapobiega ich powstawaniu. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i jest bardzo wydajny. Nasza praca i zastosowanie tego środka daje praktycznie 100 % pewności, że wszystkie zarodniki mikroorganizmów zostaną zniszczone, a pleśń nie powróci.

Aby jednak tak było, kolejnym krokiem jest przyłożenie uwagi do tego, by środek grzybobójczy dokładnie wyschnął. Ostatnią czynnością jest nałożenie nowego silikonu i fugi na oczyszczone i odtłuszczone szczeliny. Decydując się na odpowiednie preparaty, warto wybrać te, które są profesjonalne, sprawdzone i polecane. Cena nie powinna być głównym kryterium wyboru.

km 2

ZASADA: Jeśli nie usuniemy przyczyn powstawania pleśni, żadne zabiegi mające na celu jej usunięcie nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.

Ważne jest regularne wietrzenie  łazienki. Zwiększona cyrkulacja powietrza pozwoli na pozbycie się większości zarodników i zmniejszy ryzyko powstawania pleśni. Poza tym powinno się obserwować, czy na armaturze nie gromadzi się stale wilgoć, czy płytki na ścianach i podłodze nie są popękane i nie gromadzi się w nich woda. Warto regularnie sprawdzać stan uszczelek i rur doprowadzających i odprowadzających wodę, aby zapobiec niespodziewanemu zalaniu mieszkania.

PORADNIK TECHNICZNY

Knauf środek do zwalczania pleśni

Knauf Środek do zwalczania pleśni

 

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: http://sklep.knauf.pl/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=83

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE