x

Sposób na oryginalne wnętrze- nietypowe ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych

Zakres zastosowania dla płyt gipsowo-kartonowych jest praktycznie nieograniczony. Pozwalają na realizację nawet najbardziej fantazyjnych pomysłów. Służą do estetycznego wykańczania poddaszy, ścian oraz sufitów. Wpisują się w modne minimalistyczne trendy wykańczania mieszkań.

Suche tynki – wyrównają krzywe ściany

Płyty gipsowo-kartonowe sprawdzają się też świetnie, jeśli zamiast mokrych tynków, które schną długo, chcemy estetycznie wykończyć masywne ściany, zwłaszcza jeśli są nierówne. Płyty Knauf przyklejamy do podłoża rozrobioną zaprawą Knauf Perlfix, przestrzegając linii wytyczonej na podłodze oraz kontrolując licowanie ze sobą kolejnych płyt. Ta metoda wykańczania ścian to suche tynki.

scianka1

Ścianka łukowa – zapewnia ciekawy efekt

Ściana biegnąca po łuku to praktyczny sposób na przełamanie monotonii równych płaszczyzn i kątów prostych w mieszkaniu. Płyty można wyginać i nadawać im różne płaszczyzny. Coraz częściej zastępują one tradycyjne ściany murowane i w zestawieniu z nimi mają wiele zalet. Są to: izolacyjność akustyczna, izolacyjność ogniowa, odporność na wilgoć, jakość powietrza wewnętrznego, łatwość w montażu i demontażu. Izolacyjność akustyczna w dużej mierze zależy również od umieszczonego w ścianie wypełnienia. Najczęściej stosowanym jest wełna mineralna lub szklana, która sprawdza się również jako materiał dźwiękochłonny.
Konstrukcje z g-k są lekkie są lżejsze od ścian murowanych można je więc postawić w dowolnym miejscu na stropie, również bezpośrednio na wylewce. Są budowane szybko i bez uciążliwego murowania. Najczęściej wykańcza się je farbą lub tapetą, tak jak pozostałe ściany. Co więcej można szybko je przemalować. Trzeba jednak pamiętać, że mocowanie płyty wygiętej w łuk musi być mocniejsze niż na prostej ścianie (wkręty trzeba rozmieszczać minimum co 20 cm), aby płyta się nie odkształcała.
Z definicji są to ściany wewnętrzne nienośne, która mają za zadanie rozdzielać pomieszczenie, nie przenosząc obciążeń innych elementów konstrukcyjnych budynku. Dodatkowym atutem jest to, że można je łatwo zdemontować. To właściwie jedyna najprostsza i najpopularniejsza alternatywą w przypadku prac adaptacyjnych np. na poddaszu użytkowym, przekształcania strychu w mieszkanie, gdzie należy szczególnie zważać na nie dociążanie konstrukcji stropu. Są szybkim sposobem na wygospodarowanie w domu dodatkowego pomieszczenia. Do tej pory nie odkryto tańszego i szybszego sposobu na estetyczne, trwałe i funkcjonalne przedzielanie pomieszczeń.

scianka2

Podziel pokój regałem z płyt g-k

Płyty g-k pozwalają na realizację różnych pomysłów aranżacyjnych. Będą to przede wszystkim regały, półki i blaty stanowiące integralną część ściany lub zastępujące ją. Nietypowe łuki, kształty i fale, które można kształtować za pomocą płyt g-k, sprawią, że nasze meble będą zupełnie inne i niedostępne w salonach meblarskich. Będą też znacznie tańsze i możemy tak jak krawiec sukienkę „skroić je na miarę”, czyli dokładnie zaplanować kształt, rozmiar i miejsce. Półki z g-k nie obciążą stropu, ale musimy wziąć pod uwagę mocniejsze wzmocnienia konstrukcji, jeśli chcemy stawiać na nie np. książki. Takie meble są idealne dla osób, które często zmieniają aranżację pomieszczeń w swoich domach.

Montaż ściany działowej z płyt gipsowo-kartonowych
1. Montaż rozpocznij od wytyczenia na podłodze. W tym celu posłuż się sznurem treserskim.
2. Od linii poziomych na podłodze wytycz prostopadłe linie pionowe na liniach bocznych, biegnące do sufitu. Po czym linie wytyczone na podłodze przenieś na sufit i połącz je z liniami pionowymi.
3. Samoprzylepną taśmą akustyczną oklej profile UW mocowane do podłogi oraz profile CW mocowane do ściany.
4. Przy pomocy kołków szybkiego montażu do tych wytyczonych linii zamontuj konstrukcję ściany z profili metalowych.
5. Profile pionowe CW wsuń między profile UW na podłodze i suficie w odstępach od 30 do 60 cm, w zależności od rodzaju ściany. Nie skręcaj ich ze sobą.
6. Czas na montaż płyty gipsowo-kartonowej. Przykręcamy ja wkrętami do szybkiego montażu TN 25 mm przy pojedynczym płytowaniu lub wkrętami TN 35 mm przy piłowaniu podwójnym.
7. Przed nałożeniem izolacji zamontuj wszystkie instalacje, przewidziane na danej ścianie. Materiał izolacyjny dokładnie przytnij do szerokości rozstawu profili pionowych CW i ułóż go między profilami. Pamiętaj, żeby szczelnie zapełnić przestrzeń między nimi, nawet wewnątrz profili.
8. Następnie zamontuj płyty gipsowo-kartonowe po drugiej stronie ściany. Pamiętaj o przesunięciu płyty względem płyty po pierwszej stronie.
9. Rozdrobnioną masę szpachlową nałóż na połączenia płyt, po czym wtop w nią taśmę zbrojąca z włókna szklanego lub taśmę papierową.
PORADNIK TECHNICZNY
Płyta Knauf giętka 6,5 mm
płyta_giętka

zaprawa Knauf Perlfix T

Perlfix T

WIEDZIEĆ WIĘCEJ
http://www.knauf.pl/cms_media/abk/Scianka%20dzialowa_INT.pdf

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE