x

Stylowa sypialnia – jak wykorzystać przestrzeń nad łóżkiem

Przestrzeń nad łóżkiem wcale nie musi oznaczać pustej jednokolorowej ściany. Nad wezgłowiem możesz stworzyć na przykład galerię ulubionych obrazów, grafik i zdjęć. Uruchom wyobraźnię i do dzieła!

Dekorowanie sypialni musi mieć swój finał w stworzeniu przestrzeni wygodnej, spokojnej, a przede wszystkim osobistej. Ma to być miejsce, w którym się zrelaksujesz, spokojnie zaśniesz, a rano wstaniesz z dobrym humorem. Wystrój ścian otaczających łóżko to jeden z podstawowych sposobów na wyczarowanie swojego małego, prywatnego świata wewnątrz domu lub mieszkania. Puste ściany sprawiają, że sypialnia wydaje się niedokończona.

Indywidualny i stylowy wygląd sypialni uzyskasz również, stosując odpowiednie oświetlenie, które dodatkowo wyeksponuje dekorację nad łóżkiem. Przedstawiamy kilka sposobów na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Prywatna galeria

Stwórz swoją wyjątkową galerię, wykorzystując w tym celu grafiki, obrazy, zdjęcia, plakaty i inne dekoracje ścienne o rozmaitych rozmiarach i kształtach. To, co znajdzie się nad wezgłowiem łóżka, musi współgrać z twoim charakterem. Elementy dopasowane pod względem stylu lub koloru będą tworzyć spójną całość i zadecydują o klimacie panującym w pomieszczeniu. Monochromatyczne wnętrze daje wrażenie elegancji i spokoju. Jeżeli jednak wolisz różnorodność, połącz wiele kolorów, stylów plastycznych i kształtów ramek, czyniąc swoją sypialnię miejscem być może nieco szalonym, ale na pewno ciekawym.

Chcąc uzyskać efekt atrakcyjnego minimalizmu, postaraj się wybrać jeden obraz, powiększone zdjęcie, plakat lub grafikę jako centralny punkt ekspozycji. Aby zintensyfikować ten efekt, zachowaj odpowiednie proporcje między wielkością dekoracji, ściany i szerokością wezgłowia. Za mały element zaginie, a wielki – ją zdominuje.

Lustra w sypialni

Lustra nad wezgłowiem łóżka można aranżować w taki sam sposób jak obrazki. Grupuj je według rozmiarów i kształtów lub stwórz artystyczny nieład, zgodnie z tobie tylko znanym kluczem. Podstawowa zaleta luster to ich moc powiększania pomieszczeń. Nawet najmniejsza sypialnia dzięki jednemu dużemu zwierciadłu bądź kilku mniejszym stanie się prawdziwą komnatą. Podobnie jak w przypadku obrazków – możesz zawiesić lustra, których ramki będą miały takie same lub bardzo podobne kolory ram, albo zaszaleć i postarać się o różnokolorowe oprawy.

Jak zamocować lustro? Możesz je przykręcić do ściany, jednak ta czynność wiąże się z koniecznością  wiercenia. Jeżeli chcesz uniknąć dziur w ścianie, hałasu i pyłu, użyj kleju. Pamiętaj jednak, żeby był to produkt najlepszej jakości. Specjalista poleci ci na pewno uelastycznioną zaprawę klejową – najlepszy sposób na zawieszenie lustra.

Zegary w sypialni

Dekoratorzy wnętrz niemal od zawsze wskazują zegar jako uniwersalny element, który ozdobi każdą sypialnię. Podobnie jak w przypadku obrazów i luster – i tutaj możesz zawiesić jeden zegar w centralnym punkcie nad wezgłowiem łóżka lub zaszaleć i zaaranżować prawdziwą zegarową wystawkę, jakiej nie powstydziłby się Szalony Kapelusznik z Alicji w Krainie Czarów. Zegary ścienne wiszące obok siebie mogą wskazywać ten sam czas, ale możesz spróbować odstawić na bok standardy i nastawisz je na różne strefy czasowe. Da to arcyciekawy efekt!

Oświetlenie sypialni

Doskonałym pomysłem na zaaranżowanie przestrzeni nad łóżkiem jest odpowiedni dobór światła. Kinkiet może pełnić funkcję lampy do czytania, a jeżeli skierujesz go w stronę zawieszonego nad wezgłowiem obrazu, zaakcentujesz ten element. Oświetlenie w sypialni nie może być agresywne. Rozejrzyj się zatem za lampkami, które dają stonowane światło lub mają funkcję regulacji jego natężenia.

Półki nad łóżkiem

Jeżeli nie przekonuje cię pomysł sypialnianej galerii, gabinetu luster, a dormitorium szalonego zegarmistrza to dla ciebie zbyt wiele, zawieś nad łóżkiem półkę, na której postawisz książki, ramki ze zdjęciami lub inne niewielkie przedmioty. W tym wypadku również wybierać możesz pomiędzy jedną dużym meblem, sięgającym od jednego, do drugiego końca wezgłowia, lub zestawem mniejszych, fantazyjnie rozmieszczonych „platform”.

A może mural?

Odważni wprowadzą do sypialni modny streetart. Od ciebie zależy, jaki motyw wybierzesz – czy będzie to reprodukcja pracy Banksy’ego, czy Diego Rivery, czy też coś zupełnie nowego. Pamiętaj, że nie każdy motyw dobrze wygląda na ścianie sypialni. Miej również na uwadze fakt, że twoje sny powinny być spokojne, a poranki – pełne harmonii. Murale wymagają przestrzeni. Dzieło, które zajmuje całą powierzchnie ściany nad wezgłowiem łóżka, wymaga dużej sypialni – w przeciwnym razie nikt nie dostrzeże, a już na pewno nie doceni jego prawdziwej wartości. Kolejna kwestia to kolorystyka, która w sypialni powinna być raczej stonowana, i właściwe przygotowanie powierzchni. Zanim więc przystąpisz do tworzenia dzieła życia, pokryj ścianę dobrej jakości gładzią szpachlową. Zastanów się, czy kolor ścian pasuje do twojego pomysłu, i dobierz odpowiedni kolor farby akrylowej. Pamiętaj, że barwy i style powinny być spójne, aby uzyskać efekt przyjemny dla oka. Sypialnia to twoja mała świątynia – zrób wszystko, by pozostała miejscem wyjątkowym.

Udostępnij: