x

Ocieplenie styropianem: fakty i mity

Budowa i remont

W dyskusjach na temat dociepleń pojawia się sporo nieścisłości na temat styropianu. Co jest prawdą, a co mitem jeśli chodzi o ten materiał izolacyjny?

Na początek kilka informacji ogólnych. Do roku 2004 parametrem określającym typ styropianu był parametr gęstości, wagi-FS. Oznaczało to, że FS-15 ( dziś EPS 70) powinien ważyć 15 kg/m3. Norma europejska PN-EN 13163 zmieniła to.

Dziś podstawowym parametrem określającym typ styropianu jest naprężenie ściskające przy 10-procentowym odkształceniu względnym, np. dla EPS 70 poziom (deklarowany) naprężeń ściskających powinien być nie mniejszym niż 70 kPa. Drugi, ważny parametr to współczynnik przewodzenia ciepła lambda. np. dla EPS 70 powinien wynosić min. 0,040 W/mk. Dla przykładu wymagania co do tych parametrów znakomicie spełnia styropian: KNAUF Therm PRO Fasada/Dach/Podłoga EPS 70 λ 38

Z kolei przeznaczenie styropianu określa w Polsce norma krajowa PN-B 20132 :2004, opracowana w celu uporządkowania rynku budowlanego. Korzystają z niej architekci i projektanci. Mówi ona po prostu, do czego może być zastosowany styropian o określonej twardości.

Często można spotkać się z opinią, że styropian po latach utlenia się, znika pod warstwą wierzchnią elewacji. Od kilku lat prowadzone są badania na tą kwestią. Stwierdzone zostało niezbicie, że nawet po kilkudziesięciu latach, przy prawidłowo wykonanym dociepleniu styropian nie traci żadnych właściwości fizyko-chemicznych. Nie butwieje, nie starzeje się, nie gnije – jest neutralny.

Prawdą natomiast jest, że głównym czynnikiem mogącym wpływać niszcząco na styropian jest promieniowanie UV. Niezabezpieczone wyprawą płyty żółkną, potem kruszą się. „Znikanie” styropianu może być również związane z wysokimi temperaturami np. niezabezpieczony, świeżo docieplony budynek latem. Temperatura płyty może wtedy wynieść nawet 80 ºC. Przy tej temperaturze styropian „kurczy się”, wychodzi jego porowata struktura. Zjawisko to może również wystąpić przy kontakcie z pewnymi związkami organicznymi, np. przy wykonywaniu izolacji dachowej. Przy takich pracach stosujemy różnego rodzaju lepiki, smoły. Do tego rodzaju robót zaleca się stosowanie gotowych płyt pokrytych już papą bitumiczną, przyklejoną  za pomocą specjalnego kleju.

Kolejnym mitem jest podatność styropianu na działanie wody. Naturalnie, styropian nie jest produktem wodoodpornym, ale jego nasiąkliwość jest niewielka. W miejscach szczególnie narażonych na działanie wody (na przykład fundament) stosuje się styropian specjalistyczny. Jest to styropian o określonej grubości juz w formie. Nie jest cięty, a zatem tworzy się na nim tzw. „naskórek hydrofobowy”. Przykładem takiego produktu są płyty KNAUF Therm EXPERT HYDRO F i D (w zależności od głębokości fundamentu, do której może być stosowany: 3m lub 6m).

Styropian jest odporny na szereg nawet bardzo silnie działających substancji chemicznych takich jak: wapno, cement, alkalia, amoniak, ług potasowy, kwas solny(do 35%), kwas azotowy (do 50%), kwas siarkowy (do 95%), sole, nawozy, saletra, alkohole. Nie jest natomiast odporny na: produkty ze smoły, parafinę, rozpuszczalniki organiczne i benzynę.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE