x

Styropian grafitowy – co warto wiedzieć?

Styropian_grafitowy_Knauf

Styropian grafitowy – co warto o nim wiedzieć?

Lubimy konkrety, szczególnie przy budowie i remoncie domu, poszukujemy najlepszych pod względem praktyczności, ergonomii i oszczędności produktów budowlanych i wykończeniowych. W końcu chodzi tu o komfort życia całej rodziny! Temat ocieplania budynków nie jest wyjątkiem. Dlatego w marketach i hurtowniach budowlanych powinnyśmy wybrać styropian grafitowy. Czy tylko ze względu na to, że szarości są aktualnie modne? Zdecydowanie nie – styropian grafitowy to przede wszystkim najlepsza termoizolacja.

Styropian grafitowy – czym właściwie jest?

Styropian grafitowy, zwany także szarym, to materiał izolacyjny, którego produkcja przebiega niemal identycznie, jak produkcja styropianu białego. Z jedną, za to istotną różnicą – polistyren, będący jego budulcem, wzbogacony jest dodatkowo uszlachetniającą kompozycją grafitu. Grafit absorbuje promieniowanie podczerwone i zmniejsza ucieczkę ciepła z budynku. A co za tym idzie – poprawia właściwości izolacyjne styropianu, nadając mu charakterystyczny szary kolor.

Styropian_grafitowy_Knauf

Klucz do skutecznej termoizolacji, czyli tajemnicza λ (lambda)

Zanim przejdziemy do konkretnych cech szarego styropianu, musimy omówić kluczowe dla tego materiału pojęcie. Mowa o tajemniczym symbolu λ, czyli lambdzie. Jest to współczynnik przewodzenia ciepła, który widnieje na każdym opakowaniu styropianu i jest najważniejszym parametrem, na który powinnyście zwrócić uwagę, wybierając styropian. W zasadzie musicie tylko pamiętać o prostej zasadzie – im niższa λ (lambda), tym lepsze właściwości termoizolacyjne.

Styropian grafitowy – zalety

Innowacyjny produkt, jakim jest styropian grafitowy posiada wiele zalet, które mogą przesądzić o jego wyborze, kiedy pojawią się budowlane dylematy. A jak wiemy, podczas remontu na każdym rogu czyhają na nas niespodzianki, niekoniecznie przyjemne. Dlatego zdobyta wiedza budowlana zapewni Ci uczestniczenie w procesie budowlanym i decydowanie o jego charakterze między innymi wyborze materiałów budowlanych.

Lepsza izolacja termiczna

W przypadku styropianu grafitowego współczynnik λ oscyluje w granicach 0,030-0,033 W/mK.. W porównaniu ze współczynnikiem lambda białych styropianów fasadowych, to aż o ok. 25% lepsza izolacja cieplna! A to oznacza, że budynek wymaga mniej intensywnego ogrzewania, co przekłada się na spore oszczędności w sezonie grzewczym, a latem uchroni Cię przed intensywnym nagrzewaniem ścian i zapewni przyjemny chłód wewnątrz domu.

Cieńsze warstwy izolacyjne

Właśnie dzięki temu, że styropian grafitowy ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła, do skutecznej izolacji możemy użyć cieńszej jego warstwy. Jest to szczególnie istotne nie tylko przy ocieplaniu zewnętrznych ścian budynków, ale również tam, gdzie liczy się każdy centymetr, chociażby na balkonach czy tarasach. Tych kilka centymetrów różnicy może znacząco wpłynąć na funkcjonalność np. loggii, która często musi pomieścić suszarkę z praniem, rower dziecka i stolik kawowy.

Różnorodność zastosowań – Grafitowy Dom

Styropian grafitowy jest materiałem nadającym się do izolowania różnych części domu. Kiedy poszerzaliśmy ofertę produktów ze styropianu grafitowego, przyświecała nam idea Grafitowego Domu. Nasze płyty ze styropianu szarego można teraz z powodzeniem stosować na wszystkich częściach budynku, czyli od fundamentu aż po sam dach! Grafitowe płyty styropianowe Knauf, w zależności od tego, w jakim miejscu chcemy ich użyć, dostępne są w różnych wydaniach: KNAUF Therm ETIXX Fasada λ 31, KNAUF Therm EXPERT Fasada λ 31, KNAUF Therm EXPERT Fasada λ 32, KNAUF Therm EXPERT Dach/Podłoga EPS 80 λ 31 oraz KNAUF Therm EXPERT HYDRO EPS 100 λ 31.

Styropian grafitowy – zasady, o których musisz pamiętać

Styropian grafitowy jest innowacyjnym i praktycznym tworzywem, ale przed jego montażem musicie wiedzieć o kilku ważnych zasadach związanych z ich stosowaniem. To one będą gwarancją pełnego sukcesu!

Konsultacja z profesjonalistą

Choć zmniejszenie grubości ocieplenia poprzez zastosowanie styropianu grafitowego jest bardzo kuszące (szczególnie w miejscach, w których liczy się każdy centymetr!), to musicie wiedzieć, że czasem nie warto podejmować takiej decyzji samodzielnie. Dlaczego? Chodzi o tzw. punkt rosy, czyli o miejsce w ścianie, gdzie skrapla się para wodna. To miejsce powinno znaleźć się w warstwie izolacji, a nie w ścianie – inaczej ściana może ulec zawilgoceniu. Stąd krótka droga do grzyba lub pleśni i wszelkich nieprzyjemności, które wiążą się z ich obecnością.

Montaż styropianu grafitowego

Położenie styropianu grafitowego na elewacji nie jest trudne, jednak ze względu na specyfikę tego tworzywa, wymaga przestrzegania kilku zasad. Chodzi głównie o to, że szary styropian, ze względu na swój kolor jest bardziej narażony na działanie promieni słonecznych niż styropian biały, szczególnie kiedy temperatury przekraczają 20-30 st. C. Dlatego też zalecamy, aby nasłonecznione ściany budynku były osłonięte siatką maskującą, która zapewni zacienienie i obniży temperaturę budynku. Podczas ocieplania styropian grafitowy powinien być jak najszybciej zaciągnięty klejem i siatką – to ochroni go przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Warto też zwrócić uwagę na to, czy styropian grafitowy przed montażem na ścianie elewacyjnej został zmatowiony (co zwiększa przyczepność kleju do płyty styropianowej) oraz czy klej używany do mocowania płyt jest przeznaczony do tego rodzaju styropianów.

Czy czujecie się już ekspertkami od styropianu grafitowego? Jeśli chcecie wiedzieć o styropianie jeszcze więcej, zapoznajcie się z naszym artykułem o faktach i mitach związanych z tym materiałem!

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE