x

Styropian grafitowy – co warto wiedzieć?

Poszukiwanie przez inwestorów oszczędności w kosztach eksploatacji budynków oraz rosnące wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej spowodowały wzrost zainteresowania styropianem grafitowym.

Produkowany jest on w tej samej technologii co biały styropian – na bazie polistyrenu ekspandowanego EPS. Polistyren dodatkowo wzbogacony jest grafitem, który absorbuje promieniowanie podczerwone i zmniejsza radiacyjną ucieczkę ciepła z budynku na zewnątrz, a co za tym idzie poprawia jego właściwości izolacyjne i nadaje mu charakterystyczny szary, czy jak to się często określa, grafitowy kolor.

Najważniejszą cechą materiałów izolacyjnych, szczególnie gdy mówimy o styropianach elewacyjnych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) [W/mK].

W przypadku styropianu grafitowego jego współczynnik λ zawiera się w granicach
0,031-0,035 W/mK., co w porównaniu ze współczynnikiem λ 0,045 – 0,038 W/mK dla białych styropianów elewacyjnych dostępnych na rynku, daje nam przewagę izolacyjności termicznej dla grafitowych styropianów i to aż o ok. 25%.

Grafitowe płyty styropianowe KNAUF Therm ETIXX Fasada λ 31, KNAUF Therm EXPERT Fasada λ 31, KNAUF Therm EXPERT Fasada λ 32 oraz KNAUF Therm EXPERT Dach/Podłoga EPS 80 λ 31 mają wiele zastosowań i to nie tylko jako styropiany elewacyjne ale również na podłogi, i dachy (dot. EPS 80 λ 0,031) .

Styropian Knauf Therm EXPERT_Dach_Podłoga_EPS_80_31

 

Zastosowanie styropianów grafitowych daje możliwość „ucieczki” z grubości styropianów w sytuacjach, gdy ważne jest zmniejszenie grubości przy zachowaniu wysokich parametrów izolacji termicznej i uzyskaniu takiego samego lub bardzo zbliżonego oporu cieplnego.

Jest to cenne nie tylko przy izolowaniu ścian zewnętrznych budynków, ale również w miejscach, gdzie szczególnie zależy nam na zastosowaniu cieńszej przegrody cieplnej np. przy ocieplaniu wieńców, nadproży, ościeży, na balkonach czy tarasach.

Trzeba jednak pamiętać, że nie należy samodzielnie podejmować decyzji o zmniejszeniu grubości ocieplenia. Jeśli chcemy zastąpić biały styropianem grafitowym, należy zasięgnąć opinii projektanta lub dostawcy w tym zakresie. Chodzi o to, by właściwie umieścić tzw. punkt rosy. Jest to miejsce w ścianie, gdzie skrapla się para wodna i powinno ono wypadać w warstwie izolacji a nie w ścianie, bo może to prowadzić do jej zawilgocenia.

Stosowanie styropianu grafitowego wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad przy wykonywaniu prac dociepleniowych elewacji. Jest to istotne szczególnie latem, gdy temperatury powietrza często przekraczają 20/30 st. C, a jako że styropian ten ma kolor ciemnoszary/grafitowy to jest on bardziej narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych niż ma to miejsce w przypadku białych styropianów.

shutterstock_277676372

 

Oto kilka zasad, które powinny być bezwzględnie przestrzegane przy stosowaniu styropianów grafitowych na elewacje:

1. Styropian powinien być uszorstkowiony na obu powierzchniach płyty (np. papierem ściernym gruboziarnistym lub tarką) – chodzi o zwiększenie przyczepności kleju o płyty styropianowej.

2. Zaleca się stosowanie klejów zbrojonych włóknem.

3. Nasłonecznione ściany budynku powinny być osłonięte siatką maskującą daje zacienienie i obniża temperaturę na budynku).

4. Ściana ocieplona styropianem grafitowym powinna być jak najszybciej zaciągnięta klejem i siatką w celu ochrony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Zastosowanie styropianów grafitowych staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie energooszczędność odgrywa niezwykle ważną rolę. Dlatego tez firma Knauf Therm poleca stosowanie właśnie tych produktów.

PORADNIK TECHNICZNY

KNAUF Therm ETIXX Fasada λ 31

KNAUF Therm EXPERT Fasada λ 32

KNAUF Therm EXPERT Fasada λ 31

KNAUF Therm EXPERT Dach/Podłoga EPS 80 λ 31

Styropian Knauf Therm EXPERT_Dach_Podłoga_EPS_80_31

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Lekkie i suche posadzki na poddaszu

Lekkie suche posadzki warto wybrać, jeśli nie chcemy nadmiernie >>>

Jak wykonać tynki strukturalne?

Tynki strukturalne, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym >>>

Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo-wapienne stanowią jeden z najbardziej powszechnych i >>>

Dom alergika

Alergie na pyłki, roztocza lub kurz należą do najczęściej >>>

Jak zaprojektować łazienkę?

Urządzenie łazienki to wielkie pole do popisu dla wyobraźni >>>

Jak zamontować szary styropian?

Szary styropian jest coraz bardziej popularnym w Polsce materiałem >>>

Jak uniknąć błędów w czasie tynkowania?

W ostatnich latach tynki gipsowe stosowane są w budownictwie >>>

Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu z ogródkiem to niemały wydatek. Jakie koszty składają >>>

Koszty uzyskania przychodów. Jak wliczyć w nie remont oraz modernizację?

Definicja pojęcia "koszty uzyskania przychodów" znajduje się w >>>

Jak szpachlować płyty gipsowe?

Jak szpachlować płyty gipsowe? Przedstawiamy podstawowe >>>

Dlaczego warto wybrać tynk gipsowy

Pisaliśmy już wiele o technice nakładania tynków maszynowych >>>

Montujemy sufity podwieszane

Sufity podwieszane są coraz częściej spotykane, zwłaszcza w >>>

CZYTAJ PODOBNE