Czy szpachlować powierzchnie kartongipsu?
Robert z Wrocławia: Czy można malować ściany z kartongipsu bez szpachlowania całych powierzchni? Jakich farb użyć?
Płyty gipsowo-kartonowe mogą być malowane bez szpachlowania całych powierzchni. Zastosowanie gipsu szpachlowego Knaufa do końcowego pokrywania miejsc szpachlowania bardzo ułatwia malowanie. Jednak gdy w grę wchodzi wysoka jakość wykończenia, pojawia się konieczność szpachlowania całych powierzchni.
Farby do malowania wnętrz mogą być rozcieńczane wodą (farby wodorozcieńczalne) lub odpowiednim rozpuszczalnikiem organicznym, np. benzyną lakową (farby rozpuszczalnikowe). Farby wodorozcieńczalne to farby mineralne, klejowe, emulsyjne, winylowe, akrylowe, winylowo-akrylowe, lateksowe i akrylowo-lateksowe, natomiast do farb rozpuszczalnikowych należą: farby alkidowe, alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi i silikonowe. Do malowania płyt fipsowych najczęściej używa się farb wodorozcieńczalnych.
Wodorozcieńczalne farby mineralne dzielą się na wapienne – spoiwem jest w nich wapno gaszone (dziś prawie nieużywane); silikatowe (krzemianowe), w których spoiwem jest szkło wodne oraz cementowe (przeznaczone przede wszystkim do malowania betonu). Do malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych nie należy stosować farb zawierających wapno i szkło wodne.
W farbach klejowych spoiwem był kiedyś klej kostny, obecnie używa się farb nazywanych metyloceluzowymi (spoiwem jest metyloceluloza). Pomalowana nimi powierzchnia jest matowa i odporna na ścieranie, jednak kiedy się pobrudzi, trudno ją później oczyścić, ponieważ tych farb nie można zmywać.
Popularne dziś farby emulsyjne (dyspersyjne) łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, szybko schną, są trwałe, tworzone przez nie powłoki są paroprzepuszczalne. W trakcie nakładania nie wydzielają szkodliwych związków. Natomiast farby winylowe słabo przepuszczają parę wodną. Dlatego uzywa się ich np. do malowania sufitów w łazienkach. Pomalowana nimi powierzchnia dość szybko się brudzi, ale jest łatwo zmywalna.
Paroprzepuszczalne farby akrylowe są bardziej odporne na czynniki chemiczne i trwalsze, ale także droższe niż farby winylowe. Powłoka farby akrylowej może pokryć niewielkie rysy. Farby winylowo-akrylowe łączą w sobie cechy tych obydwu rodzajów farb.
Farby lateksowe są bardzo trwałe, ale dość drogie. Dobrze przepuszczają parę wodną. Natomiast farby akrylowo-lateksowe nie przepuszczają pary wodnej. Pomalowane nimi powierzchnie są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można również kupić farby o szczególnych właściwościach, na przykład strukturalne lub natryskowe. Farby strukturalne nakłada się jako gęstą masę, a następnie fakturuje za pomocą wałków, szpachelek lub szmatek. Farby natryskowe nakładane się za pomocą pistoletu.
źródło: Knauf, Gazeta Dom