x

Sufity podwieszane – czy nad płytą gipsową niezbędna jest izolacja z wełny mineralnej?

Poddasze

Adam z Poznania: Mam w piwnicy pomieszczenie, które chcę zaadaptować na biuro. Strop jest gruby, z płyt betonowych. Chcę zamocować na nim sufit podwieszany z płyt gipsowych, nad którym puszczę przewody elektryczne i wentylacyjne. Czy w takim wypadku jest konieczne położenie na suficie izolacji z wełny mineralnej?

Wełna mineralna jest niezbędna z dwóch powodów. Po pierwsze, pusta przestrzeń nad sufitem sprzyja – w przypadku pożaru – przemieszczaniu się dymu, co grozi jego przedostaniem się do innych części budynku. Wełna mineralna wzmocniona siatką drucianą jest bardzo efektywnym filtrem pochłaniającym cząsteczki dymu, a wełna pokryta warstwą folii niemal całkowicie blokuje jego przedostawanie się do innych pomieszczeń.

Drugi powód to fakt, że pustka nad sufitem podwieszanym jest naturalną drogą rozchodzenia się dźwięków do pomieszczeń bocznych. Brak izolacji akustycznej w postaci wełny (dzięki swej włóknistej strukturze ma dużą zdolność pochłaniania dźwięków) powoduje też efekt podgłosu (echa) w pomieszczeniu, nad którym znajduje się sufit.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE